Polska muzyka ludowa (moduł III) 3106-POLMULUD-W
Rozwój dokumentacji i dyskografii oraz rejestracji audiowizualnych umożliwia aktualizację wiedzy o muzyce regionalnej/ludowej/tradycyjnej w Polsce. Zajęcia będą poświęcone przeglądowi dokumentacji fonograficznej i charakterystyce nagrań audiowizualnych, opisowi ruchu folklorystycznego, w tym tzw. rekonstrukcyjnego. Następnie lub równolegle będą prezentowane metody analizy muzycznej adaptowane w przypadku muzyki opartej głównie na przekazie ustno-pamięciowym oraz prezentowane będą syntetyczne podejścia do muzyki tradycyjnej z perspektywy humanistycznej.
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
uzyskanie kompetencji słuchowej, rozpoznawanie i rozróżnianie form tzw. autentycznych i różnych stylów przetworzonych. Bliższe poznanie właściwości wykonawczo-stylistycznych muzyki ludowej.
Kryteria oceniania
frekwencja i praca pisemna.
uczestnictwo w badaniach terenowych, prowadzenie wywiadu etnomuzykologicznego.
Literatura
Jadwiga Bobrowska: Polska folklorystyka muzyczna, Katowice 2000.Jan Stęszewski:Rzeczy, świadomość, nazwy. O muzyce i muzykologii, Poznań 2009.
J. P. Jackowski: Zachować dawne nagrania, t. 1. i 2. Warszawa 2014, 2015.Bieżąca literatura przedmiotu.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: