Praktyka muzealna 3105-PTER
Głównym celem praktyki jest przygotowanie studentów do podjęcia pracy zawodowej w instytucjach kultury i sztuki, w szczególności w muzeach, galeriach, urzędach konserwatorskich, pracowniach konserwatorskich, instytucjach naukowo-badawczych, domach aukcyjnych, regionalnych domach kultury, firmach art-konsultingowych. Zadaniem praktyki jest zapoznanie studenta ze specyfiką środowiska zawodowego, kształtowanie konkretnych umiejętności zawodowych związanych bezpośrednio z wybranym miejscem odbywania praktyki, poznanie funkcjonowania struktury organizacyjnej, zasad organizacji pracy i podziału kompetencji, procedur, procesu planowania pracy, kontroli w wybranym miejscu odbywania praktyk, doskonalenie umiejętności organizacji pracy własnej i zespołowej, efektywnego zarządzania czasem, sumienności, odpowiedzialności za powierzone zadania, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem obcym w sytuacjach zawodowych, kształcenie odpowiedzialności zawodowej za własny rozwój oraz przestrzeganie zasad etyki zawodowej.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W zakresie wiedzy student:
- K1_W10 - posiada wiedzę o dawnych i współczesnych instytucjach kultury i orientację w życiu kulturalnym, zna zagadnienia związane z bezpieczeństwem, przechowywaniem i ochroną dziedzictwa kultury,
W zakresie umiejętności:
- K1_U01- potrafi wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informacje , wykorzystując różne źródła i sposoby,
W zakresie kompetencji społecznych:
- K1_K01 - rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie,
- K1_K02 - potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role,
- K1_K03 - potrafi odpowiednio określić priorytety służące realizacji zadań, określonych przez siebie i innych
- K1_K04 - prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu (muzealnika, kuratora, edukatora historii sztuki, animatora kultury, recenzenta wystaw),
- K1_K05 - ma świadomość odpowiedzialności za zachowanie światowego i krajowego dziedzictwa kulturowego, standardów upowszechniania, bezpieczeństwa i ochrony dzieł sztuki.
- K1_K06 uczestniczy w życiu kulturalnym, korzystając z różnych mediów i form (m.in. poznaje zbiory muzealne, wystawy, instytucje kultury).
Kryteria oceniania
Wybór instytucji, charakter i ramowy program praktyki oraz warunki jej odbywania studenci uzgadniają z opiekunem praktyk. Opiekun nadzoruje organizację i przebieg praktyki a także podejmuje decyzje co do jej zaliczenia na podstawie złożonego przez studenta zaświadczenia, zawierającego m.in. poświadczenie okresu odbywania praktyki i jej zakresu podmiotowego.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: