- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Paryż średniowieczny: miasto i sztuka 3105-PSR-OG
Wykład będzie próbą monografii Paryża jako średniowiecznej metropolii i sztuki która w niej powstawała od początku XII do końca XV wieku. Głównym przedmiotem zainteresowania będzie topografia miasta, jego rozwój urbanistyczny, architektura sakralna oraz rezydencjonalna, a także najważniejsze gałęzi twórczości artystycznej, która kwitła w Paryżu – rzeźba, malarstwo miniaturowe i złotnictwo. W trakcie kolejnych zajęć, uporządkowanych w układzie chronologicznym, omówiony zostanie przegląd najważniejszych osiągnięć artystycznych miasta, począwszy od dwunastowiecznych kościołów St-Pierre-de-Montmartre i St-Martin-des-Champs, przez katedrę i zabudowania pałacu na Ile-de-la-Cite, Sainte-Chapelle i kościoły stylu rayonnant i flambloyant, Luwr i Chateau de Vincennes, po najważniejsze wytwory warsztatów rzeźbiarskich, iluminatorskich i złotniczych, które czyniły z Paryża zwłaszcza od początku XIII wieku jeden z wiodących ośrodków artystycznych Europy. Omawianie tych dzieł da wyobrażenie o stolicy Kapetyngów i Walezjuszy jako o kipiącym tyglu nowinek artystycznych i ekskluzywnej sztuki dworskiej, która dyktowała trendy i modę w różnych aspektach życia ówczesnego kontynentu.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Opanowanie prezentowanych w trakcie wykładu zagadnień pozwoli studentowi zdobyć wiedzę na temat sztuki średniowiecznej we Francji, umiejętność analizy najważniejszych dzieł sztuki tego czasu, a także ukształtować wyobrażenie o międzyregionalnych i międzynarodowych powiązaniach artystycznych i kulturalnych średniowiecznej Europy.
Kryteria oceniania
Forma zaliczenia: ilustrowane slajdami kolokwium na koniec semestru i regularne uczestnictwo w zajęciach.
Literatura
- R. Branner, St Louis and the Court Style in Gothic Architecture, London 1965
- D. Kimpel, R. Suckale, Die gotische Architektur in Frankreich 1140-1270, München 1985.
- M. Cohen, The Sainte-Chapelle and the Construction of Sacral Monarchy. Royal Architecture in Thirteenth-Century Paris, New York 2015
- L’art au temps des rois maudits. Philippe le Bel et ses fils, kat. wyst., Paris 1998
- Paris 1400. Les arts sous Charles VI, kat. wyst., Paris 2004
- Paris. Ville rayonnante, kat. wyst., Paris 2010
- Saint Louis, kat. wyst., Paris 2014
- A. Ziemba, Sztuka Burgundii i Niderlandów 1380–1500, tom I: Sztuka dworu burgundzkiego i miast niderlandzkich, Warszawa 2008
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: