Wybrane antyczne i nowożytne anegdoty o sztuce i artystach oraz ich recepcja w XVI i XVII wieku 3105-LWAN-KK
Punktem wyjścia każdych zajęć będzie cytat lub cytaty z tekstów antycznych i nowożytnych, stanowiące szeroko rozumiane inspiracje dla artystów, kolekcjonerów czy teoretyków i piszących o sztuce. Próba ich ilustrowania bądź nawiązywania do nich w nowożytnym malarstwie, rzeźbie i grafice świadczyły często o erudycji twórców. Teksty te były również ważne dla kolekcjonerów i amatorów sztuki, którzy nierzadko przez ich pryzmat postrzegali oglądane dzieła.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu zajęć student:
- wymienia wybrane antyczne i nowożytne anegdoty o sztuce i artystach.
- charakteryzuje ich znaczenie dla twórczości, kolekcjonerstwa, historiografii i krytyki artystycznej w XVI i XVII wieku.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na podstawie egzaminu pisemnego
Literatura
Wybrana literatura: Pliniusz, Historia naturalna (wybór), tłum. I. i T. Zawadzcy, Wrocław 1961; G. Vasari, Żywoty najsłynniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów, tłum. K. Estreicher, Warszawa 1985; Walter S. Melion, Shaping the Netherlandish cannon. Karel van Mander’s ‘Schilder-boeck, Chicago 1991; Myśliciele, kronikarze i artyści o sztuce. Od starożytności do 1500 roku, oprac. Jan Białostocki, Gdańsk 2001; Teoretycy, pisarze i artyści o sztuce: 1500-1600, wybór i oprac. Jan Białostocki, Gdańsk 2007; Jan Białostocki, Teoretycy, historiografowie i artyści o sztuce : 1600-1700 wybrał i oprac. Jan Białostocki, Gdańsk 2009
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: