Karykatura XIX i XX wiek 3105-LKAR-SP
Zajęcia fakultatywne poświęcone są funkcjonowaniu karykatury jako środka przekazu w XIX i XX wieku. Uformowana w okresie rewolucji francuskiej formuła zdobyła sobie istotne miejsce w kreowaniu życia politycznego, a także tworzeniu zbiorowej świadomości ze szczególnym uwzględnieniem świadomości narodowej. W związku z tym karykatura jest często bezrefleksyjnie używana w badaniach i popularyzacji historii bez próby krytycznego namysłu. Szczególną uwagę chciałbym więc poświęcić karykaturze jako jednej z gałęzi propagandy w państwach totalitarnych. Kwestią podejmowaną przez cały cykl zajęć będą uniwersalne schematy, dzięki którym komunikaty satyryczne są zazwyczaj zrozumiałe, mimo odległości od bezpośrednio związanych z nimi wydarzeń.
Nie mniej ważny jest artystyczny wątek związany z karykaturą. Twórcy nie dający się zamknąć w deprecjonującym pojęciu „karykaturzysta” tacy jak Honoré Daumier i Pablo Picasso są bez tego kontekstu niezrozumiali. Innym wątkiem jest funkcjonowanie karykatury artystycznej jako krytyki sztuki, czyli dla historyków sztuki jest to istotne źródło wiedzy o życiu artystycznym i recepcji różnych twórców w ich czasach.
Formuła zajęć jest otwarta, w przypadku mniejszej liczby uczestników będzie bardziej konwersatoryjna i wtedy warunkiem zaliczenia jest (oprócz obecności) praca pisemna, w przypadku dużej liczby studentów przewiduję (obok obecności) na zajęciach test faktograficzno-wizualny.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
Ernst Hans Gombrich, The Catoonist Armoury, w: tenże, Meditations on a Hobby Horse and other essays on the theory of Art, Chicago Univerity Press 1985, s.127-142.
Karikatur & Satire: fünf Jahrhunderte Zeitkritik, oprac. Walter Koschatzky, München: Hirmer, 1992.
Werner Hofmann, Die Karikatur von Leonardo bis Picasso, Verlag Brüder Rosenbaum, Wien 1956.
Charles Baudelaire, O kilku karykaturzystach francuskich, w tenże, Rozmaitości estetyczne, wstęp i przekład Joanny Guze, słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2000, s. 167-185.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: