Inwentaryzacja i dokumentacja zabytków sztuki - praktyka 3105-IDZ-K
Szeroko rozumiana inwentaryzacja i dokumentacja zabytków architektury, sztuk plastycznych i rzemiosła artystycznego jest jednym z podstawowym zadań tzw. pierwszej historii sztuki, skoncentrowanej na badaniach samego dzieła, a nie jego interpretacji. Praca przy ich opracowywaniu, prowadzona w terenie w oparciu o kwerendy źródeł, starych druków i literatury przedmiotu z różnych często dziedzin, m.in. historii i historii kultury materialnej, archeologii, ikonografii i konserwacji zabytków są dla wielu historyków sztuki jedną z dróg kariery zawodowej. Wiedza i umiejętności z tych dziedzin mają też znaczenie przy współpracy z konserwatorami oraz urzędnikami różnych szczebli administracji centralnej i samorządowej zajmującymi się np. dziedzictwem kulturowym, promocją regionu i turystyką. Zadaniem zajęć jest praktyczne zapoznanie Studentów z obowiązującymi normami prawnymi, procedurami i metodyką pracy inwentaryzatorów. Uzupełnieniem spotkań konwersatoryjnych są zajęcia praktyczne, które zostaną przeprowadzone w obiektach sakralnych i świeckich Warszawy. Kurs zamknie egzamin praktyczny - prowadzona samodzielnie przez Uczestników akcja inwentaryzacyjna wybranego obiektu.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
K_W01: ma podstawową wiedzę o miejscu i znaczeniu historii sztuki w systemie nauk oraz o jej specyfice przedmiotowej i metodologicznej
K_W02: zna podstawową terminologię historii
K_W03: ma uporządkowaną wiedzę ogólną obejmującą dzieje, teorię, terminologię i metodologię historii
K_W09: ma świadomość kompleksowej natury języka oraz jego złożoności i historycznej zmienności jego znaczeń w kontekście badań z zakresu historii sztuki
UMIEJĘTNOŚCI
K_U01: potrafi wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informacje , wykorzystując różne źródła i sposoby
K_U04: potrafi posługiwać się podstawowymi ujęciami teoretycznymi, paradygmatami badawczymi i pojęciami historii sztuki w typowych sytuacjach profesjonalnych
K_U02: posiada podstawowe umiejętności badawcze, obejmujące formułowanie i analizę problemów badawczych, dobór metod i narzędzi badawczych, opracowanie i prezentacje wyników, pozwalające na rozwiązywanie problemów w zakresie historii sztuki
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
K_K01: rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie
K_K02: potrafi odpowiednio określić priorytety służące realizacji zadań, określonych przez siebie i innych
K_K04: prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu
Kryteria oceniania
Obecność i aktywność na zajęciach, udział w zaliczeniu przedmiotu - praktycznych zajęciach terenowych poświęconych monografii inwentaryzacyjnej wybranego obiektu sakralnego lub świeckiego
Literatura
Kazimierza Stronczyńskiego opisy i widoki zabytków w Królestwie Polskim (1844-1855), t. 1-4, red. nauk. J. Kowalczyk, Warszawa 2009-2013.
S. Tomkowicz, Znaczenie i zadania inwentaryzacji zabytków w Polsce, Warszawa 1931.
Jerzy Z. Łoziński, Inwentaryzacja zabytków sztuki w Polsce : stan i potrzeby, ,,Biuletyn Historii Sztuki", 1954, nr 3, s. 342-347.
Biblioteka Archeologiczna, Seria B: Inwentaryzacja Zabytków Archeologicznych, t. 1-30, Wrocław 1953-1985.
Inwentaryzacja zabytków architektury, oprac. W. Lipniacki, K. Biadała, Szczecin 1990.
Zabytki sztuki w Polsce. Inwentarz topograficzny, t. 1-5, Kraków 1924-Warszawa 1951.
Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, red. J. Z. Łoziński, B. Wolff-Łozińska, M. Kałamajska-Saeed, J. Pokora, M. Zgliński, t. I-XIII, Warszawa 1951-2006; Seria Nowa, t. I-XII, Warszawa 1977-2013.
Zabytki sztuki w Polsce : Śląsk, opieka nauk. E. Badstübner et al.; red. merytoryczna S. Brzezicki i Ch. Nielsen; współpr. G. Grajewski i D. Popp; red. język. M. Grabski, O. Rutkowska; tł. B. Ilkosz i T. Szymczyk, Warszawa 2006.
Prusy Wschodnie : dokumentacja historycznej prowincji : zbiory fotograficzne dawnego Urzędu Konserwatora Zabytków w Królewcu, oprac. i red. J. Przypkowski, Warszawa 2006.
Dokumentacja konserwatorska zabytków ruchomych : materiały z konferencji w Gdańsku w dniach 3-5 maja 1973, red. B. Bielawski, W. Dołega-Lewandowska, Warszawa 1973.
Dokumentacja w praktyce konserwatorskiej : materiały sesji naukowej, Toruń 24-25 listopada 1994, red. M. Domagalski, Warszawa 1995.
M. Gradowski, M. Pielas, Katalog złotnictwa w zbiorze dokumentacji specjalistycznej Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie, Cz. 1, Warszawa 2006.
Ośrodek Dokumentacji Zabytków w Warszawie, red. K. Nowiński, Warszawa 1982.
Spis dokumentacji i prac konserwatorskich PKZ [Pracowni Konserwacji Zabytków] 1951-1991, red. E. Kowalczykowa, Warszawa 1992.
J. Gromnicki, Informator o archiwach dokumentacji prac PP [Przedsiębiorstwa Państwowego] Pracownie Konserwacji Zabytków, Warszawa 1993.
Metody ewidencji zabytków / Ośrodek Dokumentacji Zabytków, oprac. M. Gradowski, Warszawa 1981 (= Biblioteka Muzealnictwa i Ochrony Zabytków, Seria B, t. 67).
Schemat dokumentacji konserwatorskiej zabytków ruchomych, Warszawa 1977.
J. Chwałek, Budowa organów : wprowadzenie do inwentaryzacji i dokumentacji zabytkowych
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: