Eros Greków 3105-HKHC-EG
Eros jest według Hezjoda najstarszym bóstwem o niezwykłej władzy, której podlegają nawet bogowie olimpijscy. Zrozumienie jego roli jako boga należy do najważniejszych problemów religii greckiej. Niezależnie od wypowiedzi poetów i filozofów był także czczony (ołtarz, ofiary) w niektórych przynajmniej poleis greckich. Przez eros rozumiano jednak także całość seksualności człowieka i jego zdolność kochania innej jednostki, przywiązując zarazem wagę do boskiego pochodzenia i charakteru takich zachowań. Miłość do innego człowieka jest efektem działalności bóstwa (mania erotike u Platona) i drogą przezwyciężenia ograniczeń jednostki. Kultura grecka od Homera prowadzi wielki dyskurs o miłości i normach zachowania człowieka w tej dziedzinie życia. Jednocześnie przekonanie Greków o konieczności życia jednostki we wspólnocie prowadziło do refleksji o związku sfery intymnej człowieka z życiem społecznym i roli miłości erotycznej w kształtowaniu człowieka żyjącego zgodnie z normami polis. Eros zajmował zatem miejsce szczególne w całości paidei greckiej, a przede wszystkim w nauce o moralności.
Zakres tematów
Eros – jego mity i kult. Rola Erosa w kosmogonii. Eros i Afrodyta. Eros jako siła działająca w świecie ludzi. Platon o erosie, Erosie i szale miłosnym. Eros między ludźmi. Małżeństwo. Miłość homoseksualna. Znaczenie miłości erotycznej dla polis. Sfera publiczna (ta demosia) a prywatna (ta idia).
Metody dydaktyczne
Wykład połączony z objaśnianiem tekstów. Krytyka i analiza tekstów źródłowych.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student ma wiedzę z dziedziny kultury starożytnej Grecji w zakresie problematyki obyczajowości i refleksji moralnej od Homera do II-III w. n.e. Analizuje i interpretuje wybrane teksty literatury i filozofii greckiej. Rozpoznaje różnice między kulturą okresu archaicznego, specyfiką polis klasycznej i myślą epok późniejszych. Rozumie różnorodność i złożoność zachowań Greków w dziedzinie erotyki, wyjaśnia przyczyny, widzi znaczenie, dostrzega wagę norm etycznych i wychowania w kulturze greckiej.
Kryteria oceniania
Obecność na wykładach oraz końcowy test z zakresu problematyki poruszanej na wykładach.
Literatura
Antropologia antyku greckiego. Zagadnienia i wybór tekstów. Opr. W. Lengauer, L. Trzcionkowski. Warszawa 2011, część V: Ciało, Eros, Thanatos, s. 523-601.
K. J. Dover, Homoseksualizm grecki. Kraków 2004.
C. Reinsberg, Obyczaje seksualne starożytnych Greków. Gdynia 1998.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: