- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Stosunki polsko-ukraińskie w epoce nowożytnej (1648-1775), cz. II 3104-WH18MNAG1/L-OG
Powstanie B.Chmielnickiego, jego geneza i złożone przyczyny wybuchu ( polityczne, religijne, społeczne i ekonomiczne) zapoczątkują powolne obniżanie się pozycji Rzeczypospolitej w połowie XVII w. w Europie srodkowo-wschodniej. Studenci zaznajomią się z okresem hetmanatu B.Chmielnickiego i próbami szukania miejsca dla państwa kozackiego w kontekście rywalizacji pomiędzy wielkimi potęgami ( Rzeczpospolitą, Moskwą i Turcją). Na uwagę zasługują traktaty jakie zawarła Kozaczyzna zaporoska w 1654 r. w Perejasławiu ( poddanie się Moskwie) oraz z Rzeczypospolitą – unia hadziacka. Od 1659 r. Kozaczyzna wchodzi w okres „ruiny” , tj. rywalizacji poszczególnych hetmanów wojska zaporoskiego, którzy będą próbowali zjednoczyć Kozaczyznę po obu stronach Dniepru w wyniku traktatu andruszowskiego (1667). Na szczególną uwagę zasługują działania hetmana P.Doroszenki szukającego w latach 70-tych oparcia ze strony Turcji. Istotnym będzie przedstawienie sytuacji w województwach ukrainnych Prawobrzeża w II połowie XVII w. i życia innych grup społecznych zamieszkujących te tereny ( Rusinów, Polaków, Żydów etc.). Pewną rolę ale niewspółmiernie mniejszą niż w epoce poprzedniej odegrał żywioł kozacki w wysiłku militarnym Rzeczypospolitej w wojnach z Turcją i Chanatem Krymskim w dobie panowania Jana III. Nie można pominąć ich udziału w kampanii wiedeńskiej 1683 r. i w wyprawach mołdawskich Jana III do 1691 r. W dziejach Ukrainy ogromną rolę odegrała postać Iwana Mazepy walczącego o ponowne zjednoczenie obu części Ukrainy pod swoją buławą co doprowadzi go w 1708 r. do przejścia na stronę Karola XII w wojnie z Rosją Piotra I. Klęska pod Połtawą w 1709 r. armii szwedzkiej doprowadzi do zniszczenia Baturyna i likwidacji wolności wojska zaporoskiego i całkowite podporządkowanie go władzy carskiej. Następca Mazepy – hetman Filip Orlik do końca życia będzie próbować walczyć o niezależnosć Kozaczyzny i wydostanie się spod okupacji wojsk carskich –bez powodzenia. Wydana przezeń „Konstytucja Praw i Wolnosci Wojska zaporoskiego” odwoływała się do dawnej potęgi Kozaczyzny doby hetmanatu B.Chmielnickiego. Począwszy od wielkiej wojny północnej odmiennie kształtują się losy obu części Ukrainy: Prawobrzeżnej i Lewobrzeżnej stąd konieczność zaprezentowania losów poszczególnych społeczności pod panowaniem Rzeczypospolitej i Rosji ze szczególnym uwzględnieniem województw ukrainnych pod władzą polską. Stąd szerokie omówienie podłoża i genezy wybuchu ruchów hajdamackich tak w kontekście wojny o sukcesję polską w latach 30-tych i 60-tych ( hajdamackich) XVIII w. wybuch konfederacji barskiej zapoczątkował bowiem ruchy hajdamackie Maxyma Żeleźniaka i Iwana Gonty sprowokowane przez władze rosyjskie, które skierowały oddziały kozackie na szlachtę biorącą udział w konfederacji barskiej ( 1768-1672). Wkrótce wysłane oddziały carskie rozprawiły się z hajdamakami jednoczesnie kilka lat później likwidując Sicz kozacką na mocy rozporządzenia Katarzyny II w 1775 r.
Zakres tematów:
1.Geneza powstania kozackiego B.Chmielnickiego w 1648 r. ( omówienie przyczyn natury politycznej, społecznej, religijnej i ekonomicznej).
2.Od ugody Zborowskiej ( 1649) do zerwania z Rzeczypospolitą po zakończeniu kampanii żwanieckiej 1653 r. (przedstawienie losów zmagań polsko-kozackich w pierwszych latach hetmanatu B.Chmielnickiego i omówienie struktury jego państwa ).
3.Perejasław 1654- przyczyny zawarcia ugody z Moskwą i jej konsekwencje dla Kozaczyzny i społeczności ruskiej; funkcjonowanie państwa kozackiego w sojuszu z Moskwą w latach 1654-1657 w drugiej fazie hetmanatu wodza kozackiego.
4.Walka o ponowne włączenie Ukrainy do rzeczypospolitej – unia hadziacka z hetmanem Iwanem Wyhowskim w 1658 r.; przyczyny nieudanego przekształcenia Rzeczypospolitej w trójczłonowy model Korony-Litwy i Rusi.
5.znaczenie traktatu andruszowskiego z 1667 r. kończącego zmagania Rosji z Rzeczpospolitą i podziału Ukrainy na Prawobrzeżną (Rzeczpospolita) i Lewobrzeżną podporządkowaną Rosji.
6.Trzecia droga do zjednoczenia ziem ukrainnych w wydaniu hetmana Piotra Doroszenki – oparcie się na Turcji w dobie rywalizacji Porty z Rosją o dominację w Europie srodkowo-wschodniej.
7. Udział Kozaczyzny zaporoskiej w wysiłku militarnym Rzeczypospolitej doby panowania Jana III Sobieskiego – od batalii pod Wiedniem 1683 r. po ostatnie wyprawy
8.Próby wydostania się kozaczyzny spod wpływów Rosji za hetmanatu Iwana Mazepy – szukanie poparcia wśród mocarstw rywalizujących z Rosją ; głównie Szwecją Karola XII.
9.Znaczenie klęski pod Połtawą ( 1709) dla Kozaczyzny – upadek planów I.Mazepy i całkowita likwidacja wolności wojska zaporoskiego przez Piotra I.
10.Walka nowego hetmana Filipa Orlika o odzyskanie pozycji przez wojsko zaporoskie i jego „Konstytucja Praw i Wolnosci Wojska Zaporoskiego”.
11.Społeczeństwo ziem ukrainnych pod panowaniem Rzeczypospolitej i Rosji w I połowie XVIII wieku ( zmiany w strukturze majątkowej obu części Ukrainy i wpływ na stosunki społeczno-religijne).
12.Powstania chłopskie i kozackie na Ukrainie Prawobrzeżnej w XVIII w. ; tj. w latach 30-tych w kontekście wojny o sukcesję polska a następnie w latach 60-tych w dobie konfederacji barskiej.
13. Koliwszczyzna i ruchy hajdamackie w dobie konfederacji barskiej; rola w sprowokowaniu wystąpień M.Żeleźniaka i I.Gonty przez władze rosyjskie dla pacyfikacji konfederacji barskiej na Ukrainie.
14.Likwidacja Siczy zaporoskiej przez Katarzynę II w 1775 r. w dobie wojny rosyjsko-tureckiej.
15. Społecznosć Ukrainy pod koniec XVIII w. w dobie rozbiorów rzeczypospolitej – przemiany polityczno-społeczne w dawnych województwach ukrainnych pod panowaniem Rosji i Austrii.
Metody dydaktyczne:
Wykład i prezentacja materiału poglądowego ( książki, ikonografia oraz mapy)przez prowadzącego; przy podsumowaniu materiału, który był podstawą wykładu wykładowca odpowiada na wątpliwości i pytania zadawane przez studentów odnośnie do prezentowanych zagadnień.
Założenia i wymagania wstępne:
Studenci winni posiadać podstawową wiedzę nt. historii Polski w epoce nowożytnej a głównie w XVII-XVIII w., co ułatwi im zrozumienie procesów społecznych i wydarzeń polityczno-militarnych mających miejsce na terytorium Ukrainy tak Prawobrzeżnej jak Lewobrzeżnej w ww. okresie.
Rodzaj przedmiotu
fakultatywne
Efekty kształcenia
Po zakończeniu zajęć studenci powinni:
-wykazać się wiedzą dt. dziejów Ukrainy w XVII i XVIII w. aż do rozbiorów Rzeczypospolitej;
-wymienić podstawowe źródła i literaturę prezentowaną na wykładach przez wykładowcę a dotyczącą dziejów Ukrainy w ww. okresie
-wskazać istotne różnice w rozwoju społeczno-ustrojowym Prawobrzeżnej Ukrainy pod panowaniem Rzeczypospolitej i Lewobrzeżnej pod panowaniem Rosji.
-wykazać umiejętność przedstawiania przyczyn i skutków zachodzących procesów historycznych jak choćby genezy wybuchu powstania B.Chmielnickiego w 1648 r. czy zmian zachodzących w Kozaczyźnie zaporoskiej w dobie ruiny w II połowie XVII wieku.
-przedstawić specyfikę funkcjonowania społeczności ukrainnej w trakcie zmieniającej się sytuacji politycznej na Ukrainie w XVIII wieku;
-nabyć umiejętność analizy zjawisk społecznych, ekonomicznych, demograficznych i kulturowych towarzyszących przemianom społeczności ukrainnej w XVII-XVIII w.
-nabyć umiejętność przedstawienia głównych faz rozwoju Kozaczyzny zaporoskiej po obu stronach Dniepru począwszy od traktatu andruszowskiego po likwidację w 1775 r. przez Katarzynę II Siczy zaporoskiej.
Kryteria oceniania
Wymagany test zaliczeniowy pisany przez słuchaczy na przedostatnich zajęciach
Literatura
W.Serczyk, Na płonącej Ukrainie .Dzieje Kozaczyzny 1648- 1651, Warszawa 1998.
Hetmani zaporoscy w służbie króla i Rzeczypospolitej pod red. P.Krolla, M.Nagielskiego i M.Wagnera, Zabrze 2010.
N.Jakowenko, Historia Ukrainy do końca XVIII wieku, Lublin 2000.
D.Doroszenko, Hetman Petro Doroszenko, Neu York 1985.
G.Gajecki, the Cossak Administration of the Hetmanate, t. 1-2, Cambridge Mass. 1978.
M.Hruszewskij, Istorija Ukrainy Rusy, t. 7-9, Kiiv 1991.
J.Kaczmarczyk, Bohdan Chmielnicki, Wrocław 1988.
T.Chynczewska-Hennel, Świadomosć narodowa szlachty ukraińskiej i kozaczyzny zaporoskiej od schyłku XVI do połowy XVII wieku, Warszawa 1985.
Z.Kohut, Russian Centralism and Ukrainian autonomy: Imperial Absorbtion of the Hetmanate 1760s.- 1830s., Cambridge Mass. 1988.
N.I.Kostomarow, riuna; w:Sobrannyje soczinienija, t. 6, S-Petersburg 1905.
Między Wschodem a Zachodem. Rzeczpospolita XVI- XVIII w. Studia ofiarowane Z.Wójcikowi w 70 rocznicę urodzin pod red. T.Chynczewskiej-Hennel, Warszawa 1993.
Smolij W., W.Stepankow, Bohdan Chmielnyckyj, Kiiv 1993.
F.Sysyn, Between Poland and Ukraine: The Dilemma of Adam Kysil 1600-1653, Cambridge Mass., 1985.
350-lecie unii hadziackiej ( 1658- 2008) pod red. T.Chynczewskiej-Hennel, P.Krolla i M.Nagielskiego, Warszawa 2008.
J.Perdenia, Stanowisko Rzeczypospolitej szlacheckiej wobec sprawy Ukrainy na przełomie XVII-XVIII wieku, Warszawa 1963.
Od Zborowa do NATO ( 1649 do 2009). Studia z dziejów stosunków polsko-ukraińskich od XVII do XXI wieku pod red. M.Franza, K.Pietkiewicza, toruń 2009.
Ód Żółkiewskiego i Kosińskiego do Piłsudskiego i Petlury. Z dziejów stosunków polsko-ukraińskich od XVI do XX wieku pod red. J.Wojtasika, Warszawa 2000.
W.Serczyk, Hajdamacy, Kraków 1978.
W.Majewski, Bar powstaniem narodowym. Konfederacja barska na Ukrainie i Białorusi; w: Ostatnie lata I Rzeczypospolitej pod red. T.Rawskiego, Łowicz 1996, s. 54-81.
T.Tajrowa-Jakowlewa, Mazepa, Moskwa 2007.
T.Czuchlib, Hetmani i monarchi. Ukrainskaja derżawa w miżnarodnich widnosinach 1648- 1714, Kiiv 2003.
T.Jakowlewa, ruina Hetmanszcziny ( 1659- 1667), Kiiv 2007.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: