Polska w XIV w.: polityka zagraniczna ostatnich Piastów: Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego na tle porównawczym 3104-SD17SGAW
Tematem seminarium w tym roku będzie pytanie o genezę polskiej szlachty. Problem jest dyskutowany od XIX w. Następnie stał się zadaniem tzw. szkoły semkowiczowskiej, która próbowała go rozwikłać włączając do zadań monografii poszczególnych rodów. Samodzielnie, w oparciu o swoją teorię praw grupowych próbował problem rozwikłać Karol Buczek. Od lat siedemdziesiątych nastąpił ponowny rozkwit badań genealogiczno-rodowych w środowisku toruńskim z wiodącą rolą Janusza Bieniaka. Długotrwałe dyskusje nie przyczyniły się do ostatecznego rozwikłania problemu i stanowią w pewnym sensie balast historiograficzny. Na genezę szlachty należy patrzeć jak na proces, który wymaga umiejscowienia w przemianach ustroju społecznego nie tylko w Polsce, ale i w regionie Europy Środkowej. Taką szanse daje cały szereg tekstów źródłowych, który nie został dotychczas należycie wykorzystany. W semestrze drugim przewiduję przejście do drugiej części tematu, czyli pytania o mechanizmy powstawania szlacheckiej communitas Terre, które także obrosło historiograficznym balastem.
Temat seminarium jest kontynuacją rozważań w roku ubiegłym, kiedy głównym przedmiotem rozważań była geneza wolności polskiej szlachty, a w tym problem genezy i charakteru statutów Kazimierza Wielkiego. W tym roku przedmiotem jest pytanie o zasady i cele polityki zagranicznej ostatnich Piastów. Koronacja królewska 1320 r. oznaczała ogromny awans na forum międzynarodowym, a jednocześnie pociągnęła za sobą włączenie się w międzynarodową grę sił i celów politycznych między papiestwem awiniońskim, cesarzem i sąsiadami. Najważniejszym mechanizmem była rywalizacja dynastyczna Habsburgów, Luksemburgów, Wittelsbachów, Andegawenów. Będziemy starali się konfrontować stanowisko literatury przedmiotu (z naciskiem na najnowsze badania) z podstawą źródłową jej opinii. Szczegółowy program będzie na bieżąco uzgadniany z seminarzystami. Temat seminarium nie oznacza, że ich ewentualne samodzielne prace mają się do niego ograniczać. Istnieje możliwość wyboru tematów z zakresu historii społecznej od XII do XV w. w regionie Europy Środkowej. Staram się pozostawiać seminarzystom możliwie wiele wolnego czasu na własną pracę. Część spotkań musimy jak zawsze przeznaczyć na dyskusje nad przygotowywanymi pracami magisterskimi i licencjackimi oraz pracami rocznymi.
Wykaz tematów:
1. Okoliczności koronacji królewskiej Władysława Łokietka
2. Konflikt z Zakonem Krzyżackim o Pomorze
3. Czeskie roszczenia do polskiej korony
4. Zjazd w Visegradzie 1335 r.
5. Zajęcie Rusi 1340-1366
6. Andegaweńska sukcesja w Polsce
7. Zjazd krakowski 1374 r.
Metody dydaktyczne:
lektura i analiza tekstów źródłowych, dyskusja nad problemami, lekturami i referatami oraz fragmentami prac seminarzystów
Rodzaj przedmiotu
seminaria magisterskie
Założenia (opisowo)
Kryteria oceniania
Aktywność podczas seminarium, przygotowanie pracy licencjackiej, seminaryjnej lub magisterskiej.
Literatura
Literatura naukowa jest bardzo obszerna, dlatego w tym miejscu podaję wybór najważniejszych pozycji syntetycznych: O. Balzer, Królestwo Polskie 1295-1370, t. 1-3, Lwów 1919-1920; Z. Kaczmarczyk, Monarchia Kazimierza Wielkiego, t.. 1-2, Poznań 1939-1946; E. Długopolski, Władysław Łokietek na tle swoich czasów, Wrocław 1951; P.W. Knoll, The Rise of the Polish Monarchy. Piast Poland in East Central Europe 1320-1370, Chicago-London 1972; J. Wyrozumski, Kazimierz Wielki, Wrocław 1982; Historia dyplomacji polskie, t. 1: połowa X w. – 1572, red. M. Biskup, Warszawa 1982; F. Seibt, Karol IV. Cesarz w Europie 1346-1378, Warszawa 1996; J. Kurtyka, Tęczyńscy. Studium z dziejów polskiej elity możnowładczej w średniowieczu, Kraków 1997; tenże, Odrodzone Królestwo, Kraków 2001; G. Błaszczyk, Dzieje stosunków polsko-litewskich od czasów najdawniejszych do współczesności, t. 1: Trudne początki, Poznań 1998; Das Reich und Polen. Parallelen, Interaktionen und Formen der Akkulturation im Hohen und Späten Mittelalter, red. Th. Wünsch, Ostfildern 2003; Die „Blüte der Staaten des östlichen Europa im 14. Jahrhundert, red. M. Löwener, Wiesbaden 2004; A. Paner, Luksemburgowie w Czechach. Historia polityczna ziem czeskich w latach 1310-1437, Gdańsk 2004; C. Derbis, „Tu, felix Austria nube”. La dynastie de Habsburg et sa politique matrimoniale à la fin du Moyen Âge (XIII-XIVe siècles), Turnhout 2005; W. Iwańczak, Jan Luksemburski, Warszawa 2012; Kaiser Karl IV. 1316-2016, red. J. Fajt, M. Hörsch, Praha 2016; Rom 1312. Die Kaiserkrönung Heinrichs VII. Und die Folgen. Die Luxemburger als Herrscherdynastie von gesamteuropäischer Bedeutung, red. S. Penth, P. Thorau, Maisz 2016.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: