Archiwistyka. Historia archiwów 3104-M3SA-HA
Wykaz tematów:
1. Omówienie podstawowej literatury dotyczącej funkcjonowania, zasobów oraz korzystania z nich w polskich i zagranicznych archiwach i bibliotekach.
2. Geneza funkcjonowania archiwów w I Rzeczypospolitej ( miejsce, zasoby, personel, zasady korzystania); omówienie istniejących konstytucji sejmowych dt. zasobów archiwalnych I Rzeczypospolitej .
3. Omówienie zasobów AGAD w Warszawie oraz Archiwów Państwowych zawierających m.in. księgi grodzkie i ziemskie poszczególnych ziem i województw.
4. Archiwa kancelarii królewskiej- znaczenie Metryki Koronnej i Litewskiej w badaniach nad dziejami I Rzeczypospolitej ( omówienie zasad sporządzania ksiąg wpisów oraz sigillat).
5. Archiwa podworskie, magnackie oraz kościelne i ich znaczenie dla dziedzictwa narodowego ( omówienie specyfiki tych archiwów i zasad korzystania z nich).
6. Archiwa hetmańskie, regimentarskie i inne wojskowe w epoce nowożytnej I Rzeczypospolitej ( omówienie zasobów i specyfiki tych archiwów na przykładzie archiwum Sieniawskich, Potockich i Radziwiłłów.
7. Polonica na ścianie wschodniej I Rzeczypospolitej ( omówienie akt znajdujących się w archiwach i bibliotekach w Rydze, Wilnie, Mińsku, Moskwie, Sankt-Petersburgu, Kijowie oraz Lwowie wraz z pokazem wybranych akt pochodzących z tych jednostek)
8. Polonika w archiwach i bibliotekach zachodniej Europy ( HHuStA, Kriegsarchiv w Wiedniu, Archives Nationales , Bibliothèque Nationale de France oraz Archives du Ministère des Affaires Etrangères w Paryżu, Riksarkivet w Sztokholmie; Geheimes Staatsarchiv Preussischer Kulturbesitz in Berlin).
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się::
I. Wiedza.
Absolwent zna i rozumie:
1. zna podstawowe czynniki kształtujące historię archiwów
II. Umiejętności
Absolwent potrafi:
1. Potrafi wskazać podstawowe trendy rozwojowe sieci archiwalnych.
III. Kompetencje społeczne.
Absolwent jest gotów do:
Wykazuje poszanowanie dla odmienności rozwojowych poszczególnych archiwów.
Kryteria oceniania
1. Odpowiednia frekwencja.
2. Znajomość tematyki wykładu.
3. Sposób sprawdzenia znajomości tematyki wykładu ustala wykładowca.
Literatura
Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie. Informator o zasobie archiwalnym w oprac. D.Lewandowskiej, Warszawa 2008.
Archiwa Kościoła katolickiego w Polsce. Informator w oprac. M.Dębowskiej, Kielce 2002.
B.Smoleńska, T.Zielińska, Archiwa prywatne w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie (Archiwa magnackie); w: Archeion”, t.59, 1973, s. 67-86.
D.Matelski, Straty polskich dóbr kultury w wojnach ze Szwecją w XVII i XVIII wieku oraz próby ich restytucji; w:”Archeion”, t.106, Warszawa 2003, s. 118-138.
J.Karwasińska, Archiwum skarbowe dawnej Rzeczypospolitej; w: Straty Archiwów i Bibliotek Warszawskich, cz.1, Warszawa 1957.
A.Kulecka, Archiwum Państwowe w Wilnie ( 1922-1939); w: Archeion, t. 115, Warszawa 2014, s.283-334.
K.Łopatecki, Źródła dotyczące ziem Rzeczypospolitej szlacheckiej w Łotewskim Państwowym Archiwum Historycznym; w: Miscellanea Historico-Archivistica, t.17, Warszawa 2008.
R.Jankowski, Archiwum Radziwiłłów z Nieświeża od 1838 r. do XX w.; w: Miscellanea Historico-Archivistica, t.XIII, Warszawa 2001; s.131-168.
K.Syta, Dokumentacja wojskowa w archiwach hetmanów koronnych; w: Miscellanea Historico-Archivistica, t.XIII, Warszawa 2001, s. 51-67.
J.Woliński, Źródła do Historii Polski w Haus-Hof- und Staatsarchiv w Wiedniu; w: Archeion, t.28, Warszawa 1958, s.131-157.
W.Stępniak, Archiwa rodowe w zbiorach Archiwum Głównego Akt Dawnych; w: Miscellanea Historico-Archivistica, t. 8, Warszawa 1997, s.5-7.
N.Cariowa, Archiwa dotyczące wojskowości w zbiorach Centralnego Państwowego Archiwum Historycznego Ukrainy we Lwowie; w: Miscellanea Historico-Archivistica, t. 8, Warszawa 2008, s. 113-117.
M.Nagielski, K.Bobiatyński, Źródła do dziejów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w okresie rządów Wazów i „królów rodaków” w archiwum książąt kurlandzkich w Łotewskim Państwowym Archiwum Historycznym w Rydze; w: Miscellanea Historico-Archivistica, t. 20, warszawa 2013, s.113-126.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: