Wstęp do badań historycznych 3104-L1WBH
Zajęcia mają przybliżyć studentom podstawy warsztatu historyka. Student powinien zdobyć umiejętności i poznać techniki: gromadzenia i selekcji źródeł historycznych; gromadzenia i selekcji informacji pozaźródłowych; podstaw krytyki źródeł; posługiwania się różnego typu pomocami; konstruowania krótkich ustnych i pisemnych wypowiedzi na zadany temat; dyskusji w grupie ćwiczeniowej; techniki redakcji tekstu naukowego.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Student poznaje definicję źródła historycznego i stosowane powszechnie typologie źródeł, zasady opracowywania zgromadzonych materiałów i ich porządkowania oraz podstawowe metody wnioskowania historycznego. Uczy się korzystać z wydawnictw pomocniczych (np. encyklopedii, słowników, leksykonów, inwentarzy, bibliografii), rozróżniać teksty naukowe i popularnonaukowe, prowadzić kwerendę, opracowywać bibliografię, konstruować i stosować przypisy. Poznaje zasady etyki pracy naukowej, w tym poszanowania cudzej własności intelektualnej.
Kryteria oceniania
Ocena końcowa wystawiana jest:
- poprzez bieżącą, systematyczną ocenę przygotowania studentów do zajęć i ich merytorycznego udziału dyskusji,
- za pomocą okresowych sprawdzianów pisemnych.
Warunkiem niezbędnym do zaliczenia przedmiotu jest samodzielne przygotowanie kwerendy bibliograficznej na wybrany temat.
Podstawowym warunkiem zaliczenia przedmiotu jest odpowiednia frekwencja na zajęciach (dopuszczalne trzy nieobecności, w tym dwie do zaliczenia). Warunki zaliczenia nieobecności na zajęciach zostały opisane w indywidualnych sylabusach.
Literatura
Różna dla poszczególnych grup, wedle wymagań indywidualnych sylabusów, przygotowywanych przez prowadzących zajęcia i ogłoszonych na stronie internetowej IH UW.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: