Hagiografia, kult świętych i kult relikwii w średniowieczu. Semestr II 3104-4SDL11MICH2
Problematyka seminarium koncentrować się będzie wokół następujących zagadnień:
1. Żywot świętego a biografia - różnice i podobieństwa.
2. Kult świętych i relikwii na tle zjawisk analogicznych w starożytnym świecie śródziemnomorskim (np. herosi i ich groby).
3. Zmienność form literackich żywotów świętych w ciągu wieków.
4. Funkcje kultu świętych.
5. Translacje i kolekcje relikwii.
Dyskusja będzie brała za punkt wyjścia łacińską hagiografię z IV-XIII w. Uwzględniać będzie także kontekst społeczny, polityczny i kulturowy.
Metody dydaktyczne:
Dyskusja nad referatami przygotowanymi przez studentów, dyskusja nad zadanymi pozycjami z literatury przedmiotu, analiza tekstu źródłowego.
Rodzaj przedmiotu
seminaria magisterskie
Kryteria oceniania
Obecność na seminarium, aktywny udział w dyskusji, znajomość analizowanych źródeł i zalecanej literatury przedmiotu. Uczestnicy seminarium proszeni będą o wygłoszenie przynajmniej jednego referatu w ciągu roku akademickiego, związanego z przygotowywaną pracą magisterską, pracą seminaryjną lub pracą licencjacką, jeżeli jest to dla nich seminarium główne.
Literatura
Pozycja najważniejsza: P. Brown, Kult świętych. Narodziny i rola w chrześcijaństwie łacińskim (tłumaczenie z wydania angielskiego), Kraków 2009.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: