Prawo dziedzictwa kulturowego 3103-NDZK2
Zaznajomienie studentów z definicjami oraz genezą ochrony prawnej dziedzictwa kulturalnego na ziemiach polskich i w wybranych państwach europejskich oraz z prawną ochroną zabytków w okresie II Rzeczypospolitej Polskiej i PRL. Ukazanie wpływu konstytucyjnego ujęcia systemu źródeł prawa powszechnie i wewnętrznie obowiązującego w Polsce na aktualny model ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce, miejsce systemu prawa ochrony zabytków, prawa konserwatorskiego i muzealniczego w systemie prawa publicznego. Zaprezentowanie obowiązków administracji publicznej w dziedzinie ochrony zabytków. Omówienie Zasad obrotu dziełami sztuki w polskim systemie prawnym i prawie wspólnotowym. Wskazanie na role organizacji pozarządowych, w tym fundacji, w systemie ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce, z uwzględnieniem doświadczeń innych państw. Przedstawienie międzynarodowej ochrony dziedzictwa kulturowego, jej najważniejszych aspektów w zakresie prawa.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
WIEDZA:
Ma uporządkowaną , pogłębioną, prowadzącą do specjalizacji wiedzę z zakresu bibliologii i informatologii. Zna i rozumie podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego.
UMIEJĘTNOŚCI:
Umie samodzielnie zdobywać wiedzę i poszerzać umiejętności badawcze w zakresie bibliologii i informatologii, a także rozwijać i kształtować własną karierę zawodową. Posiada umiejętność merytorycznego argumentowania , z wykorzystaniem własnych poglądów oraz poglądów innych autorów, formułowania wniosków oraz tworzenia syntetycznych podsumowań w zakresie bibliologii i informatologii.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE:
Potrafi odpowiednio określić priorytety służące realizacji określonego przez siebie lub innych zadania związanego z praktyką biblioteczną lub informacyjną.
Aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego (ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa piśmienniczego) swojego regionu, kraju, Europy.
Kryteria oceniania
Obecność i aktywność na zajęciach, praca w zespole.
Literatura
J. P. Pruszyński, "Dziedzictwo kultury Polski, jego straty i ochrona prawna", t. I-II (Kraków 2001); K. Zeidler, "Prawo ochrony dziedzictwa kultury", Zakamycze, 2007; "Prawna ochrona dóbr kultury", Toruń 2009; "Leksykon prawa ochrony zabytków. 100 podstawowych pojęć "[red:] K. Zeidler, Warszawa 2010; K. Zalasińska, "Ochrona zabytków. Seria: ORZECZNICTWO Z KOMENTARZEM", Warszawa, 2010; K. Zalasińska, "Prawna ochrona zabytków nieruchomych w Polsce", Warszawa, 2010.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: