Praktyki zawodowe 3102-PRAKT
Praktyki zawodowe wychodzą naprzeciw potrzebom studentów, rynku pracy i agend społeczeństwa obywatelskiego. Pozwalają studentom, jeszcze w trakcie nauki, zdobyć doświadczenie zawodowe przydatne potem w wejściu na rynek pracy. Odbywane w różnego rodzaju instytucjach (firmach, muzeach, fundacjach, stowarzyszeniach) dają możliwość zapoznania się z ich strukturą i zasadami funkcjonowania. Poszukując instytucji, w których będą mogli odbyć praktyki, studenci mają szansę sprawdzić swoje umiejętności poszukiwania ofert i pisania CV, zaś w trakcie praktyk uczą się pracy w zespole, nawiązywania kontaktów interpersonalnych, a także zdobywają szereg innych kompetencji wynikających ze specyfiki poszczególnych instytucji. Wielość ścieżek zawodowych, jakie mogą obrać studenci, a potem absolwenci etnologii i antropologii kulturowej sprawia, że miejsca odbywania praktyk nie są ograniczane tylko do instytucji ściśle związanych z kierunkiem studiów, chociaż do najchętniej wybieranych należą: instytucje kultury (muzea, w tym na wolnym powietrzu – typu skansenowskiego, domy kultury), placówki oświatowe, fundacje i organizacje pozarządowe, NGOsy, media, ośrodki badania opinii publicznej, instytucje naukowo-badawcze itd.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po odbyciu praktyk zawodowych student przede wszystkim:
- potrafi współdziałać w zespole przy realizacji projektu i prezentacji jego wyników.
- myśli i działa projektowo, potrafi określić priorytety realizowanego projektu, aktywnie uczestniczy w jego przygotowaniu;
- prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga problemy etyczne związane z realizacją projektów badawczych i aktywizacyjnych (rozwojowych);
- ma wiedzę o instytucjach kultury i orientację we współczesnym życiu kulturalnym i społecznym;
- rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie – uzupełniać i doskonalić nabytą wiedzę i umiejętności i aktywnie uczestniczy w życiu naukowym i kulturalnym, korzystając z różnych mediów.
Kryteria oceniania
Przed rozpoczęciem praktyk zawodowych należy podpisać porozumienie o organizacji praktyk wraz z ich ramowym programem.
Metodą weryfikacji jest uzyskane zaświadczenie o odbyciu praktyk wystawione przez ich organizatora (są w nim zawarte wypełnione zadania, a także opisowo przedstawiona jest ich ocena).
Dopuszcza się także zaliczenie praktyk zawodowych na podstawie zatrudnienia. W takim przypadku podstawą zaliczenia praktyk jest złożenie wniosku i przedstawienie zaświadczenia o zatrudnieniu zawierającego informacje o okresie zatrudnienia i zakresie obowiązków.
Do uzyskania zaliczenia konieczna jest realizacja praktyk w wymiarze co najmniej 120 godzin.
Literatura
Sposób realizacji praktyk zawodowych uzależniony jest od organizatora praktyk
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: