Warszawskie ostańce. Miejsca i ludzie 3102-LWOMI
Celem zajęć jest połączenie głębszej refleksji antropologicznej na temat pamięci miasta z konkretną inwentaryzacją materialnych śladów oraz dokumentacją stanu pamięci odnośnie do miejsc i ich mieszkańców, według formuły realizowanej dotąd w projekcie Magdaleny Stopy w trzech wydanych tomach „Ostańce – kamienice warszawskie i jej mieszkańcy”, Warszawa 2012:
„Może jest to ostatnia chwila, by zarejestrować nie tylko materialne ślady, ale obszar pamięci żyjących jeszcze mieszkańców".
Książka „Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy" poświęcona została losom warszawskich kamienic: eklektycznym, secesyjnym i modernistycznym - przez ostatnich kilkadziesiąt lat najbardziej niedocenianym zabytkom miasta. Pozostało ich bardzo mało, są więc szczególnie cennym śladem dawnej, przedwojennej Warszawy. W książce uwzględnione zostały wszystkie historyczne dzielnice, w których zachowała się tradycyjna zabudowa: Śródmieście, Praga, Powiśle, Wola, Mokotów i Ochota. Nie jest to jednak praca dotycząca jedynie architektury, równoprawnymi jej bohaterami są mieszkańcy (zarówno lokatorzy jak i właściciele). W trzech tomach „Ostańców” (ukazywały się co roku w latach: 2010, 2011, 2012) zostało opisanych 59 warszawskich kamienic, spisano opowieści 75 mieszkańców. Najstarsza bohaterka „Ostańców” miała w chwili spotkania 98 lat, urodziła się w 1914 roku, a kilkunastu innych dobiegało dziewięćdziesiątych urodzin. Pozostali, choć nieco młodsi, doskonale pamiętali lata 30., podobnie jak okupację i powstanie, które przeżyli w Warszawie. Nagrania rozmów (zastosowano metodę oral history) zostały zarchiwizowane i złożone w Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka Karta. Zarówno opisywane domy jak i dzielący się swoimi wspomnieniami mieszkańcy zostali sfotografowani. Oprócz portretów rozmówców można obejrzeć elewacje domów, podwórka, klatki schodowe oraz mieszkania, łącznie z takimi detalami jak sztukaterie, kafle, parkiety. Osobną grupę ilustracji stanowią fotografie pozyskane z archiwów państwowych oraz ze zbiorów rodzinnych, te ostatnie przeważnie nigdy wcześniej nie publikowane. Książka spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem ze strony czytelników, zdobyła też dwie nagrody (Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2011 w kategorii edycja warszawska, oraz Nagrodę Towarzystwa Miłośników Historii za najlepsze varsaviana 2010/2011) i szereg pozytywnych recenzji.Pracę nad Ostańcami wykonało dwoje autorów: Magdalena Stopa – historyk sztuki i dziennikarz oraz Jan Brykczyński – fotograf. Nie wyczerpali tematu.
Nadal w Warszawie pozostaje wiele zabytkowych kamienic, oraz osób związanych z tymi adresami przez wiele lat swojego życia (czasem nawet całe). Odszukanie rozmówców nie jest jednak proste, często mieszkają w innym miejscu, ciągłość w Warszawie została prawie całkiem zerwana. Ich doświadczenia nie zostały przez nikogo nagrane, ani spisane. Jest to jednak praca przekraczająca siły pary autorów. Mogłaby natomiast stać się wspaniałym doświadczeniem dla studentów. Prowadząc zajęcia autorzy dzieliliby się swoimi umiejętnościami, doświadczeniami i kontaktami, tak by można było rozpoczętą pracę kontynuować w szerszym zespole. Dałoby to szansę na dotarcie do znacznie większej ilości najstarszych mieszkańców Warszawy, którzy pamięcią sięgają lat 20. i 30., którzy ciągle jeszcze są wśród nas, choć z każdym rokiem coraz mniej. Ich losy i przeżycia mogłyby dzięki temu zostać nagrane i spisane, a tym samym ocalone od zapomnienia. Studenci mieli by niepowtarzalną szansę dotarcia do osób pamiętających przedwojenną Warszawę, wysłuchania, nagrania i opracowania ich wspomnień. Historia miasta przedstawiona poprzez losy jej mieszkańców, związanych z konkretnymi domami ma wielką siłę oddziaływania. Ożywia historię, stworzy sugestywny i emocjonalnie poruszający przekaz, który dociera nie tylko do specjalistów, ale do znacznie szerszego odbiorcy. Na wykonanie tej pracy zostało już jednak bardzo mało czasu. (Magdalena Stopa 2013)
Rodzaj przedmiotu
Literatura
Marta Zielińska Warszawa – dziwne miasto, Warszawa: Instytut Badań Literackich PAN, 1995
Magdalena Stopa, Jan Brykczyński Ostańce – kamienice warszawskie i ich mieszkańcy, t. I, t II, t. III, Warszawa 2012
Jarosław Zieliński, Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy t. 1 - 15
Jerzy Kasprzycki, Korzenie Miasta t. 1 - 6
Jerzy Majewski, Warszawa nieodbudowana. Królestwo polskie w latach 1815-1840, Warszawa, 1995
Jerzy Majewski, Warszawa nieodbudowana. Metropolia belle epoque, Warszawa, 2003
Jerzy Majewski, Warszawa nieodbudowana. Lata dwudzieste, Warszawa, 2004
Jerzy Majewski, Warszawa nieodbudowana. Lata trzydzieste, Warszawa, 2005
Janusz Sujecki, Próżna. Ocalona ulica żydowskiej Warszawy
materiały zgromadzone na stronie: www.warszawa.1939
archiwum internetowego Gazety Stołecznej
Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego (dostępne na stronie MPW)
kart białych Ośrodka Dokumentacji Zabytków
Ochotnika miesięcznika Ośrodka Kultury Ochoty (dostępny też w wersji cyfrowej www.oko.com.pl/ochotnik)
Literatura z zakresu antropologii miasta (wybór), m. in.:
„Antropologia miasta” – Warszawska Praga „Konteksty” nr 3-4/2008; 1-2/2009 oraz antropologia pamięci: „Konteksty” nr1-2/ 2003, nr. 3-4 2003 oraz współczesne rekonstrukcje multimedialne obrazu miasta przed zagładą.
Bagłajewski Miasto-Palimpsest, [w:] Miejsce rzeczywiste-miejsce wyobrażone, red. E. E. Kitowska-Łysiak, Lublin, 1999
Baranowski, Dymnicka, Społeczna pamięć tożsamości, [w:] Przemiany miasta, red. Jałowiecki, Majer, Szczepański, Warszawa, 2005
Benedyktowicz Z., Widmo środka świata, „Polska Sztuka Ludowa”, 1991
Pisanie miasta-Czytanie miasta, red. A Zeidler-Janiszewska, Poznań. 1997
Hannerz Ulf, Odkrywanie miasta, Kraków. 2006(I wyd.1980)
Jarzębski J.,Zniszczenie centrum, [w:] Miejsce rzeczywiste-miejsce wyobrażone, red. M. Kitowska-Łysiak, Lublin.1999
M. Madurowicz, Miejska przestrzeń tożsamości Warszawy, 2007
Libura H., Percepcja przestrzeni miejskiej, Warszawa, 1990
Wallis A., Informacja i gwar ,Warszawa, 1979
Anna, Beata Bohdziewicz, Magdalena Stopa, Kapliczki warszawskie, Warszawa 2009
Magdalena Stopa, rzemieślnicy warszawscy. Warszawa, 2008
I inne prace tej autorki: www.magdalenastopa.pl
Małgorzata Baranowska, Dziennik mistyczny, Warszawa, 1988
Małgorzata Baranowska, Warszawa: Miesiące, lata, wieki, 1996
Małgorzata Baranowska, Wracam na Ochotę, Warszawa 2011
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: