Prawosławna ikonografia 3102-LISO
Celem zajęć jest zapoznanie studentów z przedstawieniami świętych oraz scen biblijnych/apokryficznych popularnych w prawosławnej ikonografii (ikony, freski, mozaiki, miniatury). Każdym zajęciom towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna. Ikonografię sakralną będziemy postrzegać z jednej strony jako biblię pauperum, z drugiej zaś jako ilustrację uwarunkowanych kulturowo imaginariów, będących często inspiracją do kultywowania konkretnych świętych w danym regionie.
Przedstawienia ikonograficzne będą omawiane w odniesieniu do związanych z nimi opowieści apokryficznych i biblijnych, a także do praktyk kultowych, które ilustrują lub/i ewokują. W ramach zajęć studenci zostaną też wprowadzeni w genezę i teologię ikony oraz elementy antropologii prawosławia.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Studenci nauczą się rozpoznawać poszczególne sceny biblijne, najpopularniejszych świętych oraz symbolikę przedstawień popularnych w prawosławnej ikonografii. Będą też potrafili powiązać je z odnoszącymi się do nich opowieściami biblijnymi i apokryficznymi. Umiejętności te będą pomocne podczas badań terenowych prowadzonych wśród wyznawców prawosławia w różnych regionach kulturowych. Zajęcia podniosą też kompetencje merytoryczne studentów zainteresowanych prawosławiem jako pewną „formacją estetyczną” (Meyer 2006).
Kryteria oceniania
Zaliczenie na podstawie sumarycznego wyniku z pięciu niezapowiedzianych pisemnych kolokwiów sprawdzających umiejętność rozpoznawania i opisania prezentowanych na zajęciach przedstawień i związanych z nimi opowieści biblijnych i apokryficznych. Dopuszczalne dwie nieusprawiedliwione nieobecności w semestrze. W przypadku braku znajomości zadanej na zajęcia lektury prowadząca może zlecić dodatkowe zadanie np. przygotowanie konspektu z lektury albo prezentacji multimedialnej na zadany temat.
Literatura
Przydatne albumy i leksykony:
Dionizjusz z Furny, Hermeneia czyli objaśnienie sztuki sakralnej, Kraków 2003.
Janocha M. Ikony w Polsce, Warszawa 2010.
Majorowa N., Skokow G.,Ikony rosyjskie. Tematy. Arcydzieła. Warszawa 2016.
Onash K., Schnieper A., Ikony. Fakty i legendy, Warszawa 2002
Sulikowska A., Spór o dawne ikony na Rusi, Warszawa 2007
Smykowska E., Liturgia prawosławna. Mały słownik, Warszawa 2004
Smykowska E., Zwyczaje i obrzędy prawosławne. Mały słownik, Warszawa 2006.
Uwagi
W cyklu 2024Z:
osoby biorące udział w zajęciach lub te, które już ten kurs ukończyły, będą miały pierwszeństwo w kwalifikacjach do ekspedycji na Cypr planowanej [ale na ten moment jeszcze nie gwarantowanej] w ramach wyjazdu studentów i studentów należących do Koła naukowego "Etno" |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: