Bursztyniarstwo pradziejowe 3101-DW0009
Wykład obejmuje cały kompleks zagadnień technicznych, społeczno-gospodarczych, kulturowych i organizacyjnych, związanych z pozyskiwaniem, obróbką i wymianą surowca bursztynowego (sukcynitu) oraz innych zwic kopalnych w Europie od paleolitu Środkowego do wczesnej epoki brązu.
Wykład obejmuje cały kompleks zagadnień technicznych, społeczno-gospodarczych, kulturowych i organizacyjnych, związanych z pozyskiwaniem, obróbką i wymianą surowca bursztynowego (sukcynitu) oraz innych żywic kopalnych w Europie od paleolitu środkowego do wczesnej epoki żelaza. Po omówieniu podstawowych właściwości fizycznych i chemicznych różnych odmian sukcynitu oraz żywic bursztynopodobnych scharakteryzowane będą rejony ich występowania na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem Europy i Azji, a także techniczne i organizacyjne możliwości eksploatacji w pradziejach. Następnie przedstawione zostaną sposoby obróbki sukcynitu w poszczególnych okresach epoki kamienia i epoki brązu w Europie, łącznie z ukazaniem cech morfologicznych, technologicznych i strukturalnych zbiorów wytworów bursztynowych właściwych poszczególnym jednostkom taksonomicznym. Wykształcenie się w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu w Europie wielkich makroregionów bursztyniarskich stymulujących upowszechnienie sukcynitu również w Basenie Morza Śródziemnego, wielki rozwój wymiennych kontaktów międzygrupowych wzdłuż formujących się szlaków. W trakcie zajęć uczestnicy będą mogli poznać zasady klasyfikacji surowcowej, morfologicznej, technologicznej oraz kulturowej źródeł bursztynowych pracując z oryginalnymi zabytkami odkrytymi w pracowniach obróbki bursztynu ludności kultury rzucewskiej na Żuławach.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
1) M. Ganzelewski, R. Slotta ( Eds ) Bernstein. Traenen der Goetter, Bochum
1996 ( 584 strony z licznymi artykułami o występowaniu bursztynu w Europie, jego właściwościach chemicznych i fizycznych , obróbce i dystrybucji od pradziejów do czasów dzisiejszych, kopalnictwo bursztynu, handel; występowanie bursztynopodobnych żywic kopalnych na świecie ).
2) B. Kosmowska-Ceranowicz, H. Paner ( Eds ), Investigations into amber,
Gdańsk 1999.
3) W. Gierłowski, Bursztyn I gdańscy bursztynnicy, Gdańsk 1999.
4) U. Buca, Wydobycie bursztynu, Sopot 1989.
5) Bursztyn w przyrodzie ( praca zbiorowa), Warszawa 1984.
6) H. Fraquet, Amber,London 1987.
7) D. Grimaldi, Amber in the Past, New York 1996.
8) J. Grzonkowski, Bernstein, Hamburg 1996
9) V. Katinas, Baltijos gintaras, Vilnius 1983
10) B. Kosmowska - Ceranowicz, Tajemnice bursztynu, Warszawa 1989
11) B.Kosmowska-Ceranowicz, T. Pietrzak, Znaleziska i dawne kopalnie bursztynu w Polsce, Warszawa 1982
12) R.F. Mazurowski, History, state and
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: