Kisz. Mari. Ebla - pierwsze państwa semickie na Bliskim Wschodzie 3101-DMKISZ
Jednym z celów wykładu będzie przybliżenie wiedzy, z uwzględnieniem najnowszych wyników badań terenowych i publikacji, na temat archeologii i historii terenów zamieszkanych w okresie wczesnodynastycznym przez ludność semicką w Mezopotamii (od północnej Babilonii poprzez iracką i syryjską Al-Dżazirę), jak również zachodniej Syrii. Omówione zostaną specyficzne uwarunkowania środowiskowe i rozwijająca się na tym terenie cywilizacja miejska, ze szczególnym uwzględnieniem wymienionych w tytule wykładu miast. Po uprzednim przygotowaniu teoretycznym (rozumienie pojęcia etniczności i sposoby oraz celowość jego zastosowania w odniesieniu do starożytności) poruszone będą zagadnienia związane z odrębnościami regionalnymi na terenie Mezopotamii i z próbą ich interpretacji w kontekście etnicznym. Rozważymy różnice i podobieństwa w odniesieniu do terenu sumeryjskiej południowej Mezopotamii. W wykładzie, który zawierać będzie wyniki moich kilkuletnich własnych badań, uwzględnione zostaną zarówno źródła archeologiczne jak i pisane.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Słuchacze uzyskają pogłębioną wiedzę na temat archeologii Mezopotamii w okresie wczesnodynastycznym, z uwzględnieniem najnowszych wyników badań i publikacji. Zyskają podstawowe przygotowanie w zakresie teorii etniczności. Będą wiedzieli, na czym polegają odrębności regionalne w kulturze Mezopotamii w omawianym okresie i będą umieli je zinterpretować. Zyskają zrozumienie konieczności łączenia różnego rodzaju źródeł w celu jak najpełniejszej rekonstrukcji przeszłości.
Kryteria oceniania
Pisemny egzamin.
Literatura
Opracowania przekrojowe:
Akkermans P.M.M.G., Schwartz G.M., The Archaeology of Syria, From Complex Hunter-Gatherers to Early Urban Societies (ca. 16,000-300 BC), Cambridge 2003 (wybrane rozdziały).
Crawford H., Sumer and the Sumerians, Cambridge 2004.
Crawford H. (ed.), The Sumerian World, New York, London 2013.
Ławecka D., Północna Mezopotamia w czasach Sumerów, Warszawa 2006.
Ławecka D., Północna Babilonia w okresie wczesnodynastycznym, Warszawa 2010.
W. Orthmann, M. al-Maqdissi, P. Matthiae (eds), Archéologie et Histoire de la Syrie, vol. I: La Syrie de l’époque néolitique â l’âge du fer, Wiesbaden 2013 (wybrane rozdziały).
Szczegółowa literature będzie podawana na zajęciach.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: