Sztuka miast Wezuwiusza (Pompeje, Herkulanum, Stabiae) i jej wpływ na kulturę artystyczną Europy w XVIII i XIX wieku 3101-DKWEZ
Kampania jest jednym z najbogatszych rejonów artystycznych Italii antycznej. Trzy z pośród istniejących tu w starożytności miast - Pompeje, Herkulanum i Stabiae - zasypane kilkumetrową warstwą popiołów w wyniku wybuchu Wezuwiusza w r. 79 po Chr. i odkrywane od 1 poł. XVIII w. dają znakomite pojęcie o rzymskiej zabudowie miejskiej z regularną siatką ulic i kulturze artystycznej świata antycznego. Wśród zabytków Pompei znajdują się teatr, amfiteatr, odeon, termy, palestry i wiele świątyń (m.in. Jupitera, Wenery, Izydy). W wielu domach Pompei i Herkulanum oraz w podmiejskich willach (m.in. Diomedesa, Misteriów, Menandra) oraz w Stabiach odnaleziono wiele dzieł rzemiosła artystycznego, malarstwa, mozaiki (Bitwa Aleksandra pod Issos), rzeźby (Tańczący Faun, Odpoczywający Hermes), których kopie i emulacje ozdabiają tysiące muzeów i prywatnych domów.
Badania antycznych zabytków Kampanii, zwłaszcza wykopaliska archeologiczne w Herkulanum (od 1710/1738), Pompejach (od 1748) i Stabiach (od 1749) oraz eksploracja Domus Aurea w Rzymie stały się jednym z najważniejszych impulsów do uformowania się neoklasycyzmu w Europie i Ameryce. Także wielu Polaków - m.in. Stanisław Kostka Potocki, August F. Moszyński i Piotr Bieliński brało udział w tych badaniach. Molowidła pompejańskie dostarczyły inspiracji wielu artystom w Italii, Francji, Anglii i Niemczech. Dzieła odnalezione w miastach Wezuwiusza znalazły swoje refleksy w wielu dzieł sztuki w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku; temat ten był dotąd tylko fragmentarycznie eksplorowany naukowo.
Celem wykładu jest: 1: omówienie sztuki miast Wezuwiusza w świetle najnowszych badań; 2: przedstawienie wpływu odnalezionych dzieł sztuki na kulturę artystyczną Europy w XVIII i XIX wieku; 3. krytyczne omówienie obszernej literatury przedmiotu.
Uzupełnieniem wykładu będzie 7-dniowy objazd naukowy w marcu 2010 (na koszt własny uczestników), rodzaj seminarium w kompleksach zabytkowych odkopanych miast i w murach
Rodzaj przedmiotu
Literatura
Arthur P., Naples, from Roman town to city-state on archaeological prospective, London 2002
Castiglione L., Pompeje i Herkulanum, Warszawa 1986
Casten P., Ordo populusque Pompeianus. Polity and society in Roman Pompei, Roma 1975
Eschebach H., Pompeji, Erlebte antike Welt, Leipzig 1978
Fonti documentaria per la storia degli scali di Pompei, Ercolano e Stabia, Napoli 1979
Grant M., The art and life of Pompei and Herculaneum, London 1976
Parslow Ch., Rediscovering Antiquity: Karl Weber and the excavation of Herculaneum , Pompei and Stabiae, Cambidge 1998
Elia O., Picture di Stabia, Napoli 1957
Mauri A., Herculaneum and Villa of the Papyri, Novara 1979
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: