Kurhany kultury wielbarskiej 3101-DK0203
Głównym tematem zajęć jest fenomen cmentarzysk z kurhanami z okresu wpływów rzymskich. Omówione zostaną główne problemy związane z genezą, zróżnicowaniem, chronologią oraz interpretacją tego zjawiska. Zajęcia będą bazowały na materiałach kultury wielbarskiej fazy lubowidzkiej i cecelskiej (typ Rostołty), zostaną one zaprezentowane jednak na szerokim tle podobnych znalezisk z kultury przeworskiej, kręgu zachodniobałtyjskiego i Skandynawii.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
Grabarczyk, T.
1997 Kultura wielbarska na Pojezierzach Krajeńskim i Kaszubskim, Łódź.
Jaskanis, J.
1976 Kurhany typu rostołckiego (Z badań nad kulturą wschodniopomorsko-mazowiecką z późnego podokresu rzymskiego we wschodniej Polsce), in: K. Godłowski (Hrsg.), Kultury archeologiczne i strefy kulturowe w Europie Środkowej w okresie wpływów rzymskich, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego CCCCXXII = Prace Archeologiczne 22, Warszawa-Kraków, 215-251.
Kmieciński, J. et alli
1968 Odry. Cmentarzysko kurhanowe z okresu rzymskiego w powiecie chojnickim, Acta Archaeologica Lodziensia 15, Łódź.
Kmieciński, J. & Blombergowa, M. & Walenta, K.
1966 Cmentarzysko kurhanowe ze starszego okresu rzymskiego w Węsiorach w pow. kartuskim, "Prace i Materiały Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Seria Archeologiczna" 12.
Wołągiewicz, R.
1979 Cmentarzysko kurhanowe kultury wielbarskiej w Gronowie w świetle badań w latach 1973-1976, "Materiały Zachodniopomorskie" XXII, 1976, 71-95.
1977 Kręgi kamienne w Grzybnicy, Koszalin.
1985 Związki Pomorza z strefami zachodniobałtycką i nadczarnomorską w okresie rzymskim w świetle przemian w kulturze wielbarskiej, [w:] W. Filipowiak (red.), Najnowsze kierunki badań najdawniejszych dziejów Pomorza, Szczecin, 125-148.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: