Bioarcheologia człowieka 3101-DB228A
Ćwiczenia do wykładu poświęcone będą opanowaniu podstawowych umiejętności niezbędnych przy badaniu kości ludzkich pochodzących z wykopalisk. Kurs obejmie naukę osteologii człowieka (z wprowadzeniem terminologii międzynarodowej) w stopniu umożliwiającym rozpoznawanie szczątków zachowanych fragmentarycznie. Studenci będą również uczyć się podstawowych elementów opisu antropologicznego pochówku, w tym przede wszystkim metod określania płci i wieku.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Wymagania (lista przedmiotów)
Efekty kształcenia
Student zostaje zapoznany z dziedziną multidyscyplinarną jaką jest bioarcheologia, zna jej podstawowe metody badawcze i ich możliwości poznawcze w kontekście badań archeologicznych. Uczestnicy zajęć nauczą się terminologii oraz podstawowych pojęć dotyczących badań bioarcheologicznych. Studenci zostaną zapoznani z historią badań bioarcheologicznych, jak również poznają najnowsze osiągnięcia i kierunki rozwoju badań bioarcheologicznych. Student poznaje metody analiz szczątków ludzkich i ich rolę przy interpretacji przeszłości, ze szczególnym uwzględnieniem struktury społeczeństw pradziejowych i historycznych i zjawisk społeczno-historycznych. Wie jak powinna wyglądać prawidłowo wykonana dokumentacja analizy laboratoryjnej szczątków ludzkich. Student wie jakie informacje dotyczące znalezisk szczątków ludzkich powinny znaleźć się w opisie stanowiska archeologicznego, umie wyjaśnić ich znaczenie dla interpretacji stanowiska.
Student umie dokonać podstawowej analizy szczątków ludzkich i przedstawić wyniki w formie raportu antropologicznego. Podejmuje próby rekonstrukcji przeszłości osobnika i populacji na podstawie analizy szczątków.
Student współpracuje w grupie podczas omawiania zagadnień osteologicznych. Jest świadomy zagadnień związanych z etyką opracowania szczątków ludzkich i właściwego stosunku do nich. Jest świadomy istnienia wielu interpretacji badanych problemów oraz ich związku z uwarunkowaniami kulturowymi osoby przeprowadzającej analizę.
Kryteria oceniania
Ćwiczenia zaliczane są na podstawie serii testów pisemnych. Obecność jest niezbędna do uzyskania zaliczenia (dopuszcza się trzy nieusprawiedliwione nieobecności)
Literatura
Bass W.M., Human Osteology: A Laboratory and Field Manual, Missouri 1995
Brothwell D.R., Digging up bones, New York 1982
Jaskulska E., Tablice osteologiczne. Skrypt dla studentów, Warszawa 2012
Malinowski A., Bożiłow W., Podstawy antropometrii. Metody, techniki, normy, Warszawa & Łódź 1997
Piontek J., Biologia populacji pradziejowych. Zarys metodyczny, Poznań 1999
Scheuer L ., Schaefer M., Black S., Juvenile Osteology: A Laboratory and Field Manual, Academic Press 2009
White T.D., Folkens P.A., Osteology, San Diego 2000 San Diego 2000
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: