Historia literatury łotewskiej 3020-BB1HLO
Prezentacja historii literatury łotewskiej od momentu jej narodzin po współczesność. Każde z zajęć poświęcone jest postaci, tekstowi, zagadnieniu bądź też zjawisku, które w istotny sposób wpłynęły nie tylko na ostateczny kształt literatury, ale na kulturę łotewską w ogóle. Pierwszych kilka zajęć poświęconych jest omówieniu procesów (przede wszystkim działań herrnhutów, Niemców wschodniobałtyckich i młodołotyszy), które doprowadziły do rozbudzenia świadomości narodowej Łotyszy, ukształtowania się ich tożsamości, a ostatecznie – do powstania państwa łotewskiego na początku wieku XX. Pierwsze dziesięciolecia wieku XX to zarówno czas eksperymentów w literaturze, jak i sięgania po rozwiązania zdecydowanie bardziej klasyczne. Proces powstawania literatury przerywa II wojna światowa, a po niej kolejne okupacje, które sprawiły, że łotewscy twórcy przyjąć musieli inną postawę. Po wojnie literatura łotewska rozdziela się na dwa nurty: krajowy (literatura radziecka) i emigracyjny, które dopiero po ponownym odzyskaniu przez Łotwę niepodległości mogły się połączyć. Nie zostaną one jednak zaprezentowane jako dwie odrębne literatury, ale pewna całość, która prowadzi ze sobą zajmujący dialog.
Lata 50. to czas wielkich epopei panoramicznych, a kolejne dziesięciolecia w granicach ZSRR - tekstów poetyckich i prozatorskich, w których kipi od metafor i alegorii, poprzez które społeczeństwu łotewskiemu przekazywane są istotne dla utrzymania świadomości narodowej treści, a hegemonowi - odważny komunikat.
Okres odzyskania niepodległości po roku 90. ukazany zostanie przez perspektywę odradzania się literatury łotewskiej, swobody twórczej wypowiedzi, nawiązywania przez twórców do współczesnych prądów literackich na świecie, jak również powrót do korzeni – literatury ludowej oraz łotewskiej mitologii.
Ostatnie zajęcia to szerokie omówienie trendów i perspektyw, a także problemów i wyzwań, w obliczu których stoi współczesna literatura łotewska.
Szacunkowa liczba godzin, które student musi przeznaczyć na osiągnięcie zdefiniowanych dla przedmiotu efektów uczenia się:
konwersatorium – 60 godz. (2 ECTS)
samodzielne przygotowywanie się do zajęć – 60 godz. (2 ECTS)
konsultacje dot. pracy pisemnej i przygotowanie pracy – 30 godz. (1 ECTS)
przygotowanie się do egzaminu końcowego – 30 godz. (1 ECTS)
RAZEM = 180 godzin.
W cyklu 2023:
Tematy zajęć w semestrze I: Tematy zajęć w semestrze II: |
W cyklu 2024:
Tematy zajęć w semestrze I: Tematy zajęć w semestrze II: |
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Wiedza:
- student wymienia i definiuje podstawowe zjawiska, kategorie i prądy w historii literatury łotewskiej;
- zna elementarną terminologię historycznoliteracką związaną z procesem rozwoju literatury łotewskiej;
- zna w zakresie podstawowym wybranych twórców literatury łotewskiej i ich najbardziej reprezentatywne dzieła;
Umiejętności:
- student czyta, interpretuje i analizuje teksty literackie za pomocą właściwych metod nauki o literaturze, uwzględniając kontekst historyczny i kulturowy;
- posiada umiejętność wyciągania wniosków, dyskutowania, formułowania sądów i argumentacji na temat utworów należących do kanonu literatury łotewskiej, a także prezentowania ich w formie pisemnej;
Kompetencje społeczne:
- student integruje wiedzę o literaturze łotewskiej z wcześniej zdobytą wiedzą z zakresu historii literatury i kultury europejskiej;
- rozumie potrzebę aktywnego uczestniczenia w zdobywaniu wiedzy humanistycznej, w kształtowaniu własnej osobowości i formowaniu postaw inteligenckich.
Kryteria oceniania
1. Obecność: student ma prawo do 2 nieobecności w semestrze, każda kolejna powinna zostać zaliczona w sposób ustalony z osobą prowadzącą zajęcia. Nieobecność na 50% zajęć skutkuje niedopuszczeniem do egzaminu.
2. Wykluczone jest stosowanie narzędzi SI w celach interpretacyjnych, do tworzenia wypowiedzi pisemnej i opracowywania fragmentów tekstu.
3. Bieżące przygotowanie do zajęć oraz aktywność na zajęciach.
4. Prezentacja na wybrany przez studenta temat.
5. Egzamin ustny.
Praktyki zawodowe
nie
Literatura
W cyklu 2023:
Podstawowa literatura przedmiotu. Semestr I: Lektury obowiązkowe. Semestr 1: |
W cyklu 2024:
Podstawowa literatura przedmiotu. Semestr I: Lektury obowiązkowe. Semestr 1: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: