Filozofia kultury XX wieku 3007-S1A1FK
Zajęcia mają na celu zaznajomienie z wybranymi filozoficznymi sposobami myślenia o kulturze. Czym jednak jest sama „kultura”? Na to pytanie postaramy się udzielić odpowiedzi filozoficznej. Skupimy się na sprawdzeniu, co zawiera się w tym pojęciu, jak również jaka jest jego historia, poczynając od europejskich przemian modernistycznych.
Kultura to część świata, w którym żyjemy. Ale jaka to dokładnie część i jaki to świat? Jak pisze Hannah Arendt: „Rzeczowy charakter wszystkich otaczających nas przedmiotów polega na tym, że posiadają one kształt, poprzez który w ogóle się pojawiają. Ale tylko dzieła sztuki tworzy się wyłącznie po to, żeby się pojawiły…”. Rzeczy się pojawiają, służą rozmaitym celom i się zużywają. Kultura oraz jej szczególne przedmioty, jakimi są dzieła sztuki, istnieją po to, by się zjawiać i w ten sposób stwarzać świat wspólnych odniesień dla sensów i wartościowań, zgodnie z którymi opisujemy własne życie oraz cudze.
Skupimy się na prezentacji filozoficznych ujęć kultury, które szczególny nacisk kładą na zagadnienie sztuki, przede wszystkim literatury, a także innych rodzajów twórczości i rozmaitych mediów. W tym kontekście zostaną omówione wybrane teksty filozoficzne, należące do najważniejszych nurtów filozofii współczesnej: fenomenologii, hermeneutyki, egzystencjalizmu, semiologii, strukturalizmu, poststrukturalizmu, teorii krytycznej, dekonstrukcji. Wspólnie przedyskutujemy teksty reprezentatywne dla tych nurtów autorstwa min. Simmla, Heideggera, Arendt, Merleau-Ponty'ego, Gadamera, Barthesa, Benjamina, Adorna, Derridy.
Szczególny nacisk zostanie położony na teorię europejskiej awangardy (Peter Burger, Hal Foster) oraz jej skutki w myśleniu o sztuce i kulturze. Ten wątek zostanie uzupełniony o różne ujęcia kultury popularnej oraz rozmaite jej opisy.
Czytać będziemy teksty, z których będzie się można nauczyć umiejętności teoretycznego podejścia do tego, co czytamy czy oglądamy. „Theoria” oznacza po grecku właśnie to: „umiejętność patrzenia na to, co się zjawia”. Znać różne teorie to umieć patrzeć na te same rzeczy z różnych punktów widzenia. W ten sposób prezentacja wybranych filozoficznych teorii kultury stanie się szkoleniem w umiejętności obserwowania samych siebie, własnej wrażliwości oraz świata, w którym żyjemy.
Jak napisał Wallace Stevens: "Wiersz musi opierać się inteligencji / Prawie do końca".
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA.
Osoba studiująca zna i rozumie:
- główne przesłanki teoretyczne i podstawową argumentację tekstów należących do wybranych nurtów filozofii współczesnej: fenomenologii, hermeneutyki, egzystencjalizmu, semiologii, strukturalizmu, poststrukturalizmu, teorii krytycznej, dekonstrukcji.
UMIEJĘTNOŚCI.
Osoba studiująca potrafi:
- korzystać z argumentacji filozoficznej w odniesieniu do zjawisk kulturowych
- wykorzystywać teorie filozoficzne do samodzielnej interpretacji dzieł sztuki
KOMPETENCJE SPOŁECZNE.
Osoba studiująca jest gotowa do:
- angażowania się w dyskusje dotyczące współczesnej kultury
- prezentowania własnych poglądów na temat wybranych zjawisk kulturowych
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia jest aktywne uczestnictwo w zajęciach poświadczające lekturę i samodzielne opracowanie omawianego tekstu oraz napisanie krótkiej pracy zaliczeniowej (objętość orientacyjna między 5400 - 9000 znaków) w oparciu o wybraną lekturę lub wskazany problem związany z tematyką zajęć.
Dopuszczalne są dwie nieobecności w semestrze. Powyżej tej liczby (z wyłączeniem przypadków udokumentowanych, np. zwolnieniem lekarskim) – nie ma możliwości zaliczenia zajęć. Usprawiedliwione nadprogramowe nieobecności muszą zostać odrobione.
Korzystanie z narzędzi SI nie jest dozwolone.
Nakład pracy:
Uczestnictwo w zajęciach – 1 ECTS
Przygotowanie pracy zaliczeniowej – 1 ECTS
Literatura
Szczegółowa lista omawianych lektur zostanie podana na pierwszych zajęciach.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: