Literackie konteksty Internetu 3007-M1A3LK
Przedmiot ma za zadanie wprowadzać humanistyczną wizję Internetu oraz wskazywać podstawowe obszary funkcjonowania literatury w sieci. Punktem wyjścia jest problematyka technologicznych zmian, rzutujących na szersze przemiany komunikacji społecznej, które zachodzą w dobie Internetu. Można też ukazać, wychodząc z tego punktu, przemiany komunikacji literackiej.
Kolejnym problemem podejmowanym na zajęciach będą wybrane aspekty życia literackiego doby Internetu. W sieci wyraziście przejawiają się bowiem przemiany kultury literackiej po 1989 r. Zwłaszcza ciekawie przedstawia się rola instytucji sieciowych w kreowaniu nowych wymiarów literatury. Takimi instytucjami są np. czasopisma literackie w sieci, które wyraźnie pokazują jak głębokie są dzisiejsze zmiany podstawowych instytucji kultury literackiej.
Nowym zagadnieniem funkcjonowania literatury jest także problematyka hipertekstu, hipertekstowości, komunikacyjności, interakcyjności. W tym kontekście warto postawić pytanie o cechy nowego medium w aspekcie przemian gatunkowych literatury. Jak dzisiejsza literatura pokazuje i problematyzuje zjawiska, związane z przemianami technologicznymi?
Dla przyszłości literatury nie bez wpływu pozostaje kwestia wirtualizacji bibliotek i bibliotek wirtualnych. Stanowią one bowiem szanse i zagrożenie dla papierowej literatury. Innym problemem jest komercjalizacja rynku książki, rozwijająca się także poprzez Internet i dzięki sieci. Warto postawić sobie pytanie o księgarnie i portale internetowe o książce a ich znaczenie dla współczesnego modelu czytelnictwa. Co prowadzić może do końcowego pytania zajęć: jaka jest przyszłość książki? Jakie są wizje przyszłości papieru? Wśród tych pytań i zagadnień ma kształtować się - poprzez dyskusje i prezentacje literatury w Internecie - humanistyczna i humanizująca wizja sieci.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Student/ka
- zna rozmaite typy blogów oraz videoblogów, potrafi wyróżnić ich elementarne cechy oraz opisać ewolucję tych form internetowych,
- zna wizje zaawansowanej wersji Internetu w wybranych przykładach literatury popularnej,
- zna różne formy życia literackiego w Internecie.
Umiejętności
Student/ka
- rozpoznaje nowe zjawiska kultury literackiej w Internecie,
- potrafi analizować literaturę współczesną w kontekście zjawisk, wynikających z szerszych zmian cyfrowych,
- rozumie szanse i zagrożenia, związane z cyfrowymi przemianami komunikacji literackiej,
Kompetencje społeczne
Student/ka
- ma świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności w zakresie różnych form literatury wirtualnej,
- rozwija swoje zdolności w interakcjach z innymi użytkownikami Internetu.
Kryteria oceniania
1. Przygotowanie prezentacji - rzetelne przedstawienie wybranego zagadnienia
2. Aktywny i zaangażowany udział w zajęciach
3. Pozytywny wynik testu końcowego
Szacunkowy nakład pracy Studenta/Studentki:
- aktywny udział w zajęciach 15h (0,5 ECTS)
- przygotowanie prezentacji na wybrany temat 15h (0,5 ECTS)
- przygotowanie do testu 30h (1 ECTS)
W wypadku niemożności uzyskania zaliczenia na zasadach opisanych powyżej (aktywność, prezentacja na forum) z powodu trudności osobistych, indywidualna forma zaliczenia może zostać uzgodniona z prowadzącym tylko i wyłącznie za okazaniem przez studenta dokumentu poświadczającego niedyspozycję (m.in. zaświadczenie z BON, dokumentacja lęku społecznego itp.).
W trakcie całego semestru dopuszczalna jest 1 nieusprawiedliwiona nieobecność.
Nadprogramowe usprawiedliwione nieobecności należy zaliczyć w sposób wskazany przez osobę prowadzącą zajęcia.
Podstawa: Regulamin studiów na Uniwersytecie Warszawskim:
a. pkt. 17 par. 2,
b. pkt. 5 par. 17,
c. par. 33.
Zasady korzystania z narzędzi SI:
1. Jeśli osoba studiująca chce (na potrzeby pracy zaliczeniowej lub prac cząstkowych) skorzystać z narzędzi sztucznej inteligencji, musi:
a. uzyskać na to zgodę osoby prowadzącej zajęcia,
b. uzgodnić z osobą prowadzącą zajęcia cele i zakres wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji.
2. Osoba studiująca nie może korzystać z narzędzi sztucznej inteligencji, aby redagować prace w języku polskim, chyba że osoba prowadząca zajęcia się na to zgodzi.
3. Jeśli osoba studiująca wykorzysta narzędzia sztucznej inteligencji:
a. bez zgody osoby prowadzącej zajęcia lub
b. w sposób z nią nieuzgodniony,
osoba prowadząca zajęcia stosuje procedury analogiczne do tych stosowanych w procedurze antyplagiatowej. Procedury te opisała Uniwersytecka Rada ds. Kształcenia w uchwale nr 14.
Podstawa:
1. Uchwała nr 170 Rady Dydaktycznej dla kierunków studiów: filologia bałtycka, filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie, filologia polska, filologia polskiego języka migowego, kulturoznawstwo – wiedza o kulturze, logopedia ogólna i kliniczna, slawistyka, sztuka pisania, sztuki społeczne z dnia 27 lutego 2024 r. w sprawie wytycznych dotyczących korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji w procesie kształcenia na Wydziale Polonistyki
2. Uchwała nr 98 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie wytycznych dotyczących korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji w procesie kształcenia
3. Uchwała nr 14 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 13 lipca 2020 r. w sprawie wytycznych dotyczących standardów i procedur postępowania w przypadku przygotowywania prac zaliczeniowych i dyplomowych z naruszeniem prawa na Uniwersytecie Warszawskim.
Literatura
Literatura podmiotu:
1 .Cortázar J., Gra w klasy, tł. Z. Chądzyńska, Kraków 1985.
2. Halber M., Hałas, Warszawa 2024.
3, Gibson W., Neuromancer, tł. P. W. Cholewa, Warszawa 1992.
4. Lem S., Cyberiada, Warszawa 2009.
5. Simmons D., Hyperion, tł. A. Nakoniecznik, Warszawa 2007.
6. Simmons D., Upadek Hyperiona, tł. A. Nakoniecznik Warszawa 2008.
Lista lektur literatury przedmiotu oraz najbardziej przydatne źródła internetowe zostaną podane na zajęciach.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: