Język mediów 3007-M1A2JZ
"Język mediów" to przedmiot obejmujący zagadnienia lingwistyczne, związane z funkcjonowaniem współczesnych mediów. Zajęcia prowadzone są w formie ćwiczeń. Mieszczą się w nich tematy dotyczące różnych odmian języka polskiego w mediach, m.in. języka polityki, sportu, Internetu, radia, telewizji i prasy, a także gatunków medialnych. W odniesieniu do tych odmian analizowane są: specyficzne słownictwo i frazeologia, zagadnienia gramatyczne oraz ogólnie problemy komunikowania się w ujęciu pragmatycznym, socjolingwistycznym i genologicznym.
Zajęcia obejmują lekturę artykułów naukowych na tematy omawiane podczas ćwiczeń oraz zastosowanie narzędzi proponowanych przez współczesną lingwistykę do analizy tekstów medialnych różnego typu.
Szczególna uwaga poświęcona jest stosowanym przez media strategiom komunikowania się z odbiorca masowym, wywieraniu wpływu, kształtowaniu medialnych obrazów świata. Część ćwiczeń dotyczy także gatunków medialnych - ich charakterystyki, nie tylko językowej.
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Po ukończeniu kursu student:
- odróżnia i charakteryzuje gatunki medialne,
- wyróżnia i opisuje różne odmiany i style polszczyzny wykorzystywane w przekazach medialnych,
- zna i opisuje mechanizmy perswazji i manipulacji,
- dostrzega i opisuje przejawy agresji (nie tylko językowej),
- wie, na czym polega zjawisko tabloidyzacji mediów,
- korzysta z narzędzi proponowanych przez współczesną lingwistykę do analizy tekstów medialnych.
Kryteria oceniania
Nakład pracy:
udział w zajęciach – 15 godzin
przygotowanie do zajęć (w tym czytanie zadawanych tekstów) – 15 godzin
przygotowanie pracy pisemnej – 15 godzin
Podstawą do wystawienia oceny jest:
czynny udział w zajęciach, referaty cząstkowe, frekwencja, praca (forma ustalana na początku zajęć) dotycząca analizy wybranego zjawiska medialnego
Dopuszczalna liczba nieusprawiedliwionych nieobecności: 1
Nadprogramowe usprawiedliwione nieobecności należy zaliczyć w sposób wskazany przez osobę prowadzącą zajęcia.
Podstawa: Regulamin studiów na Uniwersytecie Warszawskim:
a. pkt. 17 par. 2,
b. pkt. 5 par. 17,
c. par. 33.
Zasady korzystania z narzędzi SI
1. Jeśli osoba studiująca chce (na potrzeby pracy zaliczeniowej lub prac cząstkowych) skorzystać z narzędzi sztucznej inteligencji, musi:
a. uzyskać na to zgodę osoby prowadzącej zajęcia,
b. uzgodnić z osobą prowadzącą zajęcia cele i zakres wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji.
2. Osoba studiująca nie może korzystać z narzędzi sztucznej inteligencji, aby redagować prace w języku polskim, chyba że osoba prowadząca zajęcia się na to zgodzi.
3. Jeśli osoba studiująca wykorzysta narzędzia sztucznej inteligencji:
a. bez zgody osoby prowadzącej zajęcia lub
b. w sposób z nią nieuzgodniony,
osoba prowadząca zajęcia stosuje procedury analogiczne do tych stosowanych w procedurze antyplagiatowej. Procedury te opisała Uniwersytecka Rada ds. Kształcenia w uchwale nr 14.
Podstawa:
1. Uchwała nr 170 Rady Dydaktycznej dla kierunków studiów: filologia bałtycka, filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie, filologia polska, filologia polskiego języka migowego, kulturoznawstwo – wiedza o kulturze, logopedia ogólna i kliniczna, slawistyka, sztuka pisania, sztuki społeczne z dnia 27 lutego 2024 r. w sprawie wytycznych dotyczących korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji w procesie kształcenia na Wydziale Polonistyki
2. Uchwała nr 98 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie wytycznych dotyczących korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji w procesie kształcenia
3. Uchwała nr 14 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 13 lipca 2020 r. w sprawie wytycznych dotyczących standardów i procedur postępowania w przypadku przygotowywania prac zaliczeniowych i dyplomowych z naruszeniem prawa na Uniwersytecie Warszawskim.
Praktyki zawodowe
Nie przewidziano dla tego przedmiotu.
Uwagi
W cyklu 2023Z:
Dobór tematów może różnić się w zależności od prowadzącego oraz preferencji grupy. |
W cyklu 2024Z:
Dobór tematów może różnić się w zależności od osoby prowadzącej oraz preferencji grupy. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: