Praktyki zawodowe 3006-PRAK
Student może odbywać praktyki w jednostkach gospodarczych, jednostkach administracji państwowej, administracji samorządowej, instytucjach społecznych, placówkach oświatowych, placówkach kultury, instytucjach naukowo-badawczych, wydawnictwach, mediach lub innych jednostkach organizacyjnych, o ile obowiązki stawiane studentowi będą zgodne z profilem kierunku studiów lub będą rozwijać umiejętności potrzebne studentowi do podjęcia przyszłej pracy zawodowej.
Studenckie praktyki mają w szczególności na celu:
• poszerzenie wiedzy zdobytej na studiach,
i rozwijanie umiejętności jej wykorzystania,
• zapoznanie studenta ze specyfiką środowiska zawodowego,
• kształtowanie konkretnych umiejętności zawodowych związanych bezpośrednio z miejscem odbywania praktyki,
• kształtowanie umiejętności skutecznego komunikowania się w organizacji,
• poznanie funkcjonowania struktury organizacyjnej, zasad organizacji pracy i podziału
kompetencji, procedur, procesu planowania pracy, kontroli,
• doskonalenie umiejętności organizacji pracy własnej, pracy zespołowej, efektywnego zarządzania czasem, sumienności, odpowiedzialności za powierzone zadania,
• doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem obcym w sytuacjach zawodowych
W cyklu 2023:
Studenckie praktyki mają w szczególności na celu: 1. Przed rozpoczęciem praktyk student powinien zapoznać się z zasadami odbywania praktyk, a w szczególności z warunkami zaliczenia praktyk. 2. Przed rozpoczęciem praktyk, student powinien: Ponadto: |
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024: | W cyklu 2023: |
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
W zależności od wybranej instytucji student:
a) zna zasady funkcjonowania jej struktury organizacyjnej, panujące w niej zasady organizacji pracy i podziału kompetencji, procedury, proces planowania pracy oraz kontroli,
b) określa zasady organizacji pracy własnej, w razie potrzeby pracy zespołowej, efektywnego zarządzania czasem,
c) ma pogłębioną wiedzę zdobytą na studiach z zakresu m.in. redakcji tekstów, wykorzystywania nowych mediów elektronicznych, pracy archiwizacyjnej, pracy translatorskiej, o ile wybrał instytucję związaną z wyżej wymienionymi kompetencjami.
W zależności od wybranej instytucji student:
a) umiejętnie konfrontuje nabytą wiedzę z rzeczywistymi potrzebami zawodowymi w danej instytucji,
b) redaguje teksty pisane, redaguje teksty wystąpień, wykorzystuje w swojej pracy nowe media elektroniczne, archiwizuje dokumenty, wykonuje pracę translatorską, o ile wybrał instytucję związaną z wyżej wymienionymi kompetencjami.
Kryteria oceniania
1. Zaliczenia praktyk dokonuje Koordynator ds. praktyk na podstawie stosownych dokumentów, czyli: porozumienia w sprawie organizacji praktyki między Uniwersytetem i Firmą/Instytucją wraz z ramowym programem praktyk, zaświadczenia o odbyciu praktyki w Firmie/instytucji oraz formularza praktyk i formularza samooceny (dokumenty do pobrania na stronie IFK w zakładce DLA STUDENTÓW: PRAKTYKI lub bezpośrednio w sekretariacie (dot. formularza praktyk i formularza samooceny).
2. Formalnym wyrazem zaliczenia praktyk jest dokonanie przez Koordynatora ds. praktyk wpisu oceny w systemie USOS.
3. Zaliczenia praktyki na podstawie zatrudnienia w Firmie/Instytucji na stanowisku zgodnym z profilem kierunku studiów dokonuje Koordynator ds. praktyk na podstawie złożonego wniosku wraz z zaświadczeniem potwierdzającym zatrudnienie studenta i opisem zakresu obowiązków.
4. Zaliczenia praktyki na podstawie prowadzenia własnej działalności gospodarczej dokonuje Koordynator ds. praktyk na podstawie złożonego wniosku wraz z dokumentem potwierdzającym prowadzenie działalności gospodarczej przez studenta.
5. Zaliczenia praktyki na podstawie podejmowanych innych form działalności wewnątrz uniwersyteckiej
i pozauniwersyteckiej dokonuje Koordynator ds. praktyk na podstawie złożonego wniosku wraz z dokumentami potwierdzającymi podjęcie określonej działalności, pozwalającej osiągnąć cele praktyki. Za praktyki zaliczone w takiej formie student dostaje ocenę 4 (uzgodnienie KJD WP I Samorządu studentów WP).
Zaliczenie praktyk jest warunkiem zaliczenia programu studiów I-go stopnia. Student zobowiązany jest odbyć praktyki i rozliczyć się z nich z końcem szóstego semestru studiów.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: