E-learningowy kurs języka polskiego A2 kontynuacja zdalny asynchroniczny (prowadzony na platformie, bez połączeń wideo) 3004-POLA2K-ZAS
Na tym poziomie student rozumie najczęściej używane słownictwo i wyrażenia dotyczące najbliższych mu dziedzin życia (m.in. informacje o sobie, rodzinie, pracy, zdrowiu i wyglądzie, zakupach, jedzeniu, środowisku). Potrafi uchwycić główny sens wypowiedzi, zawarty w krótkich i wyraźnych przekazach. Potrafi znaleźć szczegółową, przewidywalną informację w prostych, codziennych materiałach, takich jak ogłoszenie, reklama, menu, rozkład jazdy, list i e-mail prywatny. Potrafi porozumieć się w rutynowych sytuacjach komunikacyjnych, wymagających bezpośredniej wymiany zdań na znane mu tematy. Radzi sobie w prostych sytuacjach towarzyskich, nawet jeśli nie rozumie wszystkiego. Potrafi sporządzić krótką, prostą notatkę i zapisać wiadomość dotyczącą spraw związanych z nagłymi potrzebami. Umie napisać list osobisty, e-mail i SMS.
Katalog tematyczny
1. Człowiek: dane personalne, wygląd, charakter, usposobienie;
2. Rutyna dnia codziennego, żywienie, zakupy, usługi;
3. Czas wolny: rozrywki, sport;
4. Mieszkanie i najbliższe otoczenie;
5. Podróże i środki transportu;
6. Praca zawodowa;
7. Edukacja;
8. Zdrowie i higiena;
9. Środowisko naturalne.
Katalog zagadnień syntaktyczno-gramatycznych
Utrwalanie i poszerzanie znajomości struktur poznanych na poziomie A2 poprzez wprowadzanie ich nowych funkcji syntaktycznych, semantycznych oraz pełniejszego opisu gramatycznego. Dotyczy to przede wszystkim: odmiany zaimków, trybów czasownika, stopniowania przymiotników i przysłówków, składni liczebników głównych.
Katalog funkcjonalno-pojęciowy
1. Formuły językowe niezbędne do funkcjonowania w życiu społecznym.
2. Uzyskiwanie informacji, mediacja językowa.
3. Działania słowne: propozycje, polecenia, prośby i reakcje na nie.
4. Funkcje modalne: pewność, możliwość, potrzeba.
5. Funkcje oceniające: opinie, preferencje, aprobata i dezaprobata.
6. Pojęcia ogólne: cecha, przynależność, czas, miejsce, ilość i jakość.
Nabywane sprawności
1. Rozumienie ze słuchu i rozumienie tekstów czytanych.
2. Uczestniczenie w prostych rozmowach na tematy związane z życiem codziennym.
3. Konstruowanie krótkich wypowiedzi pisemnych, jak np. listów.
*ze względu na zmiany wprowadzone przez administrację UW, wywołane COVID-19, opis zawarty w sylabusie mógł ulec nieznacznym zmianom. Wykladowcy udzielili Państwu stosownej informacji via USOSmail.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023L: | W cyklu 2024L: |
Efekty kształcenia
Po ukończeniu kursu osoba „rozumie znaczenie głównych wątków przekazu zawartego w jasnych standardowych wypowiedziach, które dotyczą znanych jej spraw i zdarzeń typowych dla pracy, szkoły, czasu wolnego itd. Potrafi radzić sobie w większości sytuacji komunikacyjnych, które mogą się zdarzyć w czasie podróży w regionie, gdzie mówi się danym językiem. Potrafi tworzyć proste, spójne wypowiedzi ustne lub pisemne na tematy, które są jej znane bądź ją interesują. Potrafi opisywać doświadczenia, zdarzenia, nadzieje, marzenia i zamierzenia, krótko uzasadniając bądź wyjaśniając swoje opinie i plany” (ESOKJ 2003:33).
Kryteria oceniania
- kontrola systematycznej, samodzielnej pracy – cotygodniowe krótkie quizy na zakończenie modułu, (40% oceny końcowej)
- końcowy test pisemny (60% oceny końcowej).
Literatura
– E-book Polonicum
– materiały online;
– materiały własne prowadzącego kurs
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: