Język polski - lektorat-5 3004-JP5-PL+
Zajęcia na poziomie B1/B2 z poszerzonym zakresem ćwiczeń komunikacyjnych oraz wprowadzaniem problematyki z dziedziny ekonomii i stosunków międzynarodowych.
B1:
Gramatyka - utrwalanie i poszerzanie znajomości struktur poznanych na poziomie A2 poprzez wprowadzanie ich nowych funkcji syntaktycznych, semantycznych oraz pełniejszego opisu gramatycznego: • biernik liczby mnogiej, • zaimek swój, • tryb rozkazujący i warunkowy,
• tzw. czasowniki niewłaściwe, • powtórzenie form i funkcji miejscownika, • wołacz, • czasowniki ruchu, • celownik, • składnia liczebników głównych, • stopniowanie przymiotnika i przysłówka.
B2:
Deklinacja rzeczowników nieregularnych i o rozszerzonym temacie (np. imię, przyjaciel, pieniądz, ksiądz). 2. Formy liczby mnogiej rodzaju męskoosobowego rzeczowników, przymiotników i zaimków. 3. Powtórzenie aspektu czasownika w czasie przeszłym i przyszłym. 4. Tworzenie oraz zasady stosowania imiesłowów przymiotnikowych i przysłówkowych. 5. Deklinacja i składnia liczebników głównych.
Zakres tematyczny leksyki i dyskusji na zajęciach: 1. Podróże. 2. Język. 3. Wynalazki i odkrycia. 4. Społeczeństwo. 5. Rodzina. 6. Osobowość. 7. Zwyczaje i święta. 8. Praca. 9. Porównywanie rozmaitych aspektów kultury i rzeczywistości polskiej i chińskiej.
*ze względu na zmiany wprowadzone przez administrację UW, wywołane COVID-19, opis zawarty w sylabusie mógł ulec nieznacznym zmianom. Wykladowcy udzielili Państwu stosownej informacji via USOSmail.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student rozumie najważniejsze treści i intencje dotyczące tematów ogólnych, konkretnych i abstrakcyjnych wyrażone w tekstach pisanych i wypowiedziach mówionych, nawet tych o skomplikowanej strukturze. Student umie pisać dłuższe teksty na różnorodne tematy, wypowiadać się obszernie, stosując poprawne gramatycznie formy językowe, na interesujące go tematy, wyrażać i uzasadniać własny punkt widzenia, brać udział w dyskusji, po uprzednim przygotowaniu się do niej. Potrafi posługiwać się oficjalną i nieoficjalną odmianą języka polskiego odpowiednio do sytuacji, a także rozumie popularne wyrażenia idiomatyczne.
Student potrafi samodzielnie pracować z tekstem o bardziej skomplikowanej strukturze, zawierającym słownictwo specjalistyczne z dziedziny ekonomii i stosunków międzynarodowych.
Kryteria oceniania
Egzamin na koniec kursu – 40%
Obecność (tylko 2 możliwe nieobecności) – 20%
Aktywność na zajęciach – 40%
Żeby uzyskać zaliczenie i punkty na koniec semestru, student musi wykazać się osiągnięciami w każdej kategorii oraz zaliczyć egzamin końcowy. Student, które uzyska 0% w jednej z kategorii, nie otrzyma zaliczenia.
Literatura
D. Gałyga, Jak to łatwo powiedzieć, Kraków 2017.
M. Małolepsza, A. Szymkiewicz, Hurra!!! Po polsku 2, Kraków 2015.
E. Lipińska, Z polskim na ty, Kraków 2014.
E. Lipińska, E. G. Dąmbska, Pisać jak z nut, Kraków 2016.
A. Burkat, A. Jasińska, M. Małolepsza, A. Szymkiewicz, Hurra!!! Po polsku 3
Materiały własne lektorów.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: