Fotografia w działaniach społecznych 3002-SZS-24WT7
Zajęcia stanowią cykl praktycznych warsztatów fotograficznych. Głównym celem jest nabycie przez uczestników i uczestniczki umiejętności patrzenia oraz obserwowania, a w dalszej części przeniesienia tego na fotografię.
Studenci i studentki poznają podstawowe zagadnienia z historii fotografii, zasady kompozycji oraz strategie tworzenia reportażu. Podczas zajęć skupimy się na tym, jaką siłę przekazu ma w dzisiejszych czasach obraz oraz, jak można go wykorzystać do działań społecznych.
Myślą przewodnią spotkań będą 4 najważniejsze zasady fotografii według Henriego Cartier-Bressona, mistrza fotoreportażu.
Zagadnienia:
1. Wprowadzenie do fotografii:
2. Fotografia zaangażowana społecznie:
3. „To człowiek a nie urządzenie stoi za każdym zdjęciem”:
• kto jest autorem/ką zdjęcia – przypadek, obiekt/bohater/ka zdjęcia, fotograf/ka, sytuacja,
4. „Używać stykówki, lecz nigdy nie retuszować”:
• obiektywizm fotografii,
5. „Fotograf nie powinien interweniować, ale starać się być niewidoczny, jak anioł bez ciała”:
• jak pracować z ludźmi,
• jak budować relacje z osobami fotografowanymi,
• ochrona wizerunku.
6.„Siła, jaką znajduję w czerni i bieli, ona przekształca, stanowi abstrakcję, nie jest zwyczajna”:
• jak pokazać emocje w fotografii,
• jak opowiadać obrazem.
Alicja Szulc-Rodziewicz – fotografka, realizatorka filmów edukacyjnych, edukatorka, animatorka. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Specjalizuje się w fotografii reportażowej – dokumentuje projekty społeczne, innowacje, imprezy, spektakle teatralne, warsztaty, performance, wystawy, konferencje. Współpracuje m.in. z: Helios, Fundacja Orange, Wojskowa Akademia Techniczna, Centrum Sztuki Włączającej/ Teatr 21.
asfotografia.pl
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: absolwent zna i rozumie
najważniejsze teorie oraz historyczne i współczesne inicjatywy związane z sztuką zaangażowaną w Polsce i na świecie, m.in. animację kultury, applied arts, audience development, community arts, pedagogikę teatru,
przemiany sztuki współczesnej, jej zróżnicowanie pod względem mediów, strategii i technik.
Umiejętności: absolwent potrafi
stworzyć projekt społeczno-artystyczny, samodzielnie formułując problem, dobierając narzędzia naukowe i praktyczne oraz odpowiednią metodologię;
wykorzystywać posiadaną wiedzę by testować wybrane strategie sztuki w działaniach społecznych,
Kompetencje społeczne: absolwent jest gotów do
samodzielnego i twórczego działania w kulturze, ze świadomością celowości tych działań i opracowywania ich strategii;
świadomego i twórczego uczestniczenia w kulturze i korzystania z różnorodnych form i strategii artystycznych.
Kryteria oceniania
- obecność i aktywność na zajęciach,
- dopuszczalna liczba nieobecności w zajęciach w trybie nieregularnym 1 (4 godz. akademickie), 3 spóźnienia traktowane są jak 1 nieobecność,
- realizacja minimum 4 mikrozadań, które będą wykonywane podczas warsztatów lub zadawane jako praca domowa,
realizacja projektu fotograficznego i jego prezentacja podczas sesji otwartej.
Nieobecności:
Podstawowym warunkiem zaliczenia semestru jest uczestniczenie w zajęciach. Nieobecności należy usprawiedliwiać u prowadzącej/prowadzącego zajęcia. W przypadku zajęć nieregularnych osoba studiująca ma prawo do jednej usprawiedliwionej lub nieusprawiedliwionej nieobecności w semestrze (4 godz. akademickie). Osoba mająca więcej nieobecności musi nadrobić je w sposób określony przez osobę prowadzącą zajęcia. Nieobecności (nawet usprawiedliwione!) na więcej niż 2 zajęciach (8 godz. akademickich) skutkują niedopuszczeniem do zaliczenia zajęć – jedynie osoby z przyznaną Indywidualną Organizacją Studiów w oparciu o opinię BON mogą mieć zwiększony limit nieobecności, jednak nie więcej niż do 50%.
Prace pisemne i prezentacje:
Sposób wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w pracach dyplomowych, pisemnych pracach zaliczeniowych i prezentacjach określają zapisy § 3 i 4 uchwały nr 98 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 8 grudnia 2023 roku. W związku z tym, że jedną z podstawowych umiejętności zdobywanych na kierunkach studiów organizowanych na Wydziale Polonistyki jest sprawne i profesjonalne posługiwanie się polszczyzną pisaną, a w szczególności stylem naukowym, zabrania się wykorzystywania systemów sztucznej inteligencji do korekty i redakcji tekstów.
Literatura
Zajęcia praktyczne, literatura nie jest wymagana. Ewentualne lektury zależą od procesu rozwijania projektów studenckich.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: