Archiwa społeczne na warsztat 3002-SZS-24WT6
Archiwum społeczne łączy działania archiwalne, skupione na prywatnych pamiątkach, indywidualnej pamięci o przeszłości z szeroko pojętymi działaniami społecznymi i kulturalnymi. Zasoby archiwum stają się podstawą aktywności na różnych polach twórczych. Gromadzenie zbiorów, nagrywanie wywiadów i praca z nimi może służyć temu, by zachować lokalną tożsamość, przywrócić pamięć, zintegrować społeczność np. wokół ważnego dla niej tematu, albo przy okazji różnych działań kulturalnych czy społecznych.
Uczestniczki i uczestnicy warsztatów poznają specyfikę tego rodzaju działalności, metody pracy archiwów społecznych i ich zbiory. Zostaną wyposażeni w wiedzę i umiejętności, dzięki którym sami będą mogli założyć archiwum społeczne lub realizować podobne działania w ramach swojej pracy zawodowej czy artystycznej. W trakcie warsztatów odbędą się spotkania z archiwistami społecznymi i wizyta studyjna w archiwum społecznym w Warszawie.
Zagadnienia poruszane na warsztatach:
jak powstają archiwa społeczne,
jak działają archiwiści społeczni – ze zbiorami i ze społecznością : od aktywnego pozyskania zbiorów (m.in. nagrywania wywiadów) po wystawy, spektakle, warsztaty twórcze itp.,
jaki jest potencjał zbiorów archiwów społecznych (w tym historii mówionych i zdjęć) do działań społecznych i artystycznych,
jak zabezpieczyć różne materiały zgromadzone podczas realizacji projektów kulturalnych i społecznych,
jak Centrum Archiwistyki Społecznej wspiera archiwa społeczne.
Prowadzący:
Osoby pracujące w Centrum Archiwistyki Społecznej, które na co dzień współpracują z archiwami społecznymi z całej Polski.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: absolwent zna i rozumie
najważniejsze teorie oraz historyczne i współczesne inicjatywy związane z sztuką zaangażowaną w Polsce i na świecie, m.in. animację kultury, applied arts, audience development, community arts, pedagogikę teatru,
przemiany sztuki współczesnej, jej zróżnicowanie pod względem mediów, strategii i technik.
Umiejętności: absolwent potrafi
stworzyć projekt społeczno-artystyczny, samodzielnie formułując problem, dobierając narzędzia naukowe i praktyczne oraz odpowiednią metodologię;
wykorzystywać posiadaną wiedzę by testować wybrane strategie sztuki w działaniach społecznych,
Kompetencje społeczne: absolwent jest gotów do
samodzielnego i twórczego działania w kulturze, ze świadomością celowości tych działań i opracowywania ich strategii;
świadomego i twórczego uczestniczenia w kulturze i korzystania z różnorodnych form i strategii artystycznych.
Kryteria oceniania
> obecność i aktywność na zajęciach, w tym udział w wizycie studyjnej w archiwum społecznym
> dopuszczalna liczba nieobecności na zajęciach w trybie nieregularnym – 1 (4 godz. akademickie), 3 spóźnienia traktowane są jak 1 nieobecność.
> projekt zaliczeniowy – przygotowanie planu projektu kulturalno-społecznego z wykorzystaniem zbiorów wybranego archiwum społecznego lub inicjującego archiwum społeczne.
> udział w przygotowaniu publicznej prezentacji projektu zaliczeniowego podczas Sesji otwartej
Nieobecności:
Podstawowym warunkiem zaliczenia semestru jest uczestniczenie w zajęciach. Nieobecności należy usprawiedliwiać u prowadzącej/prowadzącego zajęcia. W przypadku zajęć nieregularnych osoba studiująca ma prawo do jednej usprawiedliwionej lub nieusprawiedliwionej nieobecności w semestrze (4 godz. akademickie). Osoba mająca więcej nieobecności musi nadrobić je w sposób określony przez osobę prowadzącą zajęcia. Nieobecności (nawet usprawiedliwione!) na więcej niż 2 zajęciach (8 godz. akademickich) skutkują niedopuszczeniem do zaliczenia zajęć – jedynie osoby z przyznaną Indywidualną Organizacją Studiów w oparciu o opinię BON mogą mieć zwiększony limit nieobecności, jednak nie więcej niż do 50%.
Prace pisemne i prezentacje:
Sposób wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w pracach dyplomowych, pisemnych pracach zaliczeniowych i prezentacjach określają zapisy § 3 i 4 uchwały nr 98 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 8 grudnia 2023 roku. W związku z tym, że jedną z podstawowych umiejętności zdobywanych na kierunkach studiów organizowanych na Wydziale Polonistyki jest sprawne i profesjonalne posługiwanie się polszczyzną pisaną, a w szczególności stylem naukowym, zabrania się wykorzystywania systemów sztucznej inteligencji do korekty i redakcji tekstów.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: