Niezbędnik aktywnych mieszkańców 3002-SZS-24WT5
Miasto stołeczne Warszawa oferuje mieszkańcom i mieszkankom szereg możliwości realizacji własnych projektów i aktywnego angażowania się w życie miasta. Osoby planujące pracować ze społecznościami w stolicy powinny znać miejskie formy wsparcia, z których mogą skorzystać w swojej przyszłej pracy. Na zajęciach przejdziemy kolejne kroki przygotowywania działań w ramach inicjatywy lokalnej i poznamy zasady zgłaszania projektów do budżetu obywatelskiego.
Odwiedzimy również miejsca, które wspierają lokalne społeczności w działaniach, bezpłatnie udostępniają przestrzeń i sprzęt oraz sprzyjają realizacji pomysłów mieszkańców i mieszkanek. Efektem zajęć będzie przygotowanie koncepcji projektów w oparciu o miejskie narzędzia partycypacji.
Tematy zajęć będą oparte na programach i dokumentach miejskich. Zajmiemy się m.in. takimi tematami jak:
Budżet obywatelski
Inicjatywa lokalna
Miejsca Aktywności Lokalnej i Domy Sąsiedzkie
Inicjatywy Warszawy Sąsiedzkiej
Strategia #Warszawa2030.
Natalia Gretzyngier – absolwentka kulturoznawstwa oraz specjalizacji animacja kultury w IKP UW. Członkini Zespołu Sztuk Społecznych. Koordynowała i współprodukowała liczne projekty partycypacyjne, lokalne oraz inicjatywy oddolne.
Karolina Wróbel-Bardzik – kulturoznawczyni, edukatorka, badaczka, pracuje w IKP UW. Członkini Zespołu Sztuk Społecznych. Współpracowała z warszawskimi organizacjami pozarządowymi przy projektach edukacyjnych. Interesuje się różnymi formami uczestnictwa w kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki miejskiej.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: absolwent zna i rozumie
● najważniejsze teorie oraz historyczne i współczesne inicjatywy związane z sztuką zaangażowaną w Polsce i na świecie, m.in. animację kultury, applied arts, audience development, community arts, pedagogikę teatru,
● przemiany sztuki współczesnej, jej zróżnicowanie pod względem mediów, strategii i technik.
Umiejętności: absolwent potrafi
● stworzyć projekt społeczno-artystyczny, samodzielnie formułując problem, dobierając narzędzia naukowe i praktyczne oraz odpowiednią metodologię;
● wykorzystywać posiadaną wiedzę by testować wybrane strategie sztuki w działaniach społecznych,
Kompetencje społeczne: absolwent jest gotów do
● samodzielnego i twórczego działania w kulturze, ze świadomością celowości tych działań i opracowywania ich strategii;
● świadomego i twórczego uczestniczenia w kulturze i korzystania z różnorodnych form i strategii artystycznych.
Kryteria oceniania
- obecność i aktywność na zajęciach - dopuszczalna liczba nieobecności: 2 (4 godz. akademickie), 3 spóźnienia traktowane są jak 1 nieobecność
- przygotowanie koncepcji projektu działań lokalnych
- udział w prezentacji podczas sesji otwartej
Nieobecności:
Podstawowym warunkiem zaliczenia semestru jest uczestniczenie w zajęciach. Nieobecności należy usprawiedliwiać u prowadzącej/prowadzącego zajęcia. Osoba studiująca ma prawo do dwóch usprawiedliwionych lub nieusprawiedliwionych nieobecności w semestrze. Osoba mająca więcej nieobecności musi nadrobić je w sposób określony przez osobę prowadzącą zajęcia. Nieobecności (nawet usprawiedliwione!) na więcej niż pięciu zajęciach skutkują niedopuszczeniem do zaliczenia zajęć – jedynie osoby z przyznaną Indywidualną Organizacją Studiów w oparciu o opinię BON mogą mieć zwiększony limit nieobecności, jednak nie więcej niż do 50%.
Prace pisemne i prezentacje:
Sposób wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w pracach dyplomowych, pisemnych pracach zaliczeniowych i prezentacjach określają zapisy § 3 i 4 uchwały nr 98 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 8 grudnia 2023 roku. W związku z tym, że jedną z podstawowych umiejętności zdobywanych na kierunkach studiów organizowanych na Wydziale Polonistyki jest sprawne i profesjonalne posługiwanie się polszczyzną pisaną, a w szczególności stylem naukowym, zabrania się wykorzystywania systemów sztucznej inteligencji do korekty i redakcji tekstów.
Literatura
- Strategia #Warszawa2030, Urząd m. st. Warszawy, Warszawa 2018.
- Zapoznanie się ze stronami internetowymi wybranych programów miejskich m. st. Warszawy oraz odwiedzanych instytucji i organizacji.
Ewentualne lektury dokumentów miejskich m.st. Warszawy zależą od tematyki poruszanej podczas wizyt studyjnych.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: