Praktyki radykalnej wyobraźni w teatrze 3002-SZS-23WT5
W ramach warsztatu będziemy omawiać różne przypadki
użycia teatru jako narzędzia zmiany, skupiając się
na roli radykalnej wyobraźni w inspiracji pozytywnych zmian.
Poprzez praktyczne ćwiczenia i dyskusje, będziemy analizować różnice między praktykami radykalnej wyobraźni a konwencjonalnymi reprezentacjami w teatrze. Kilka aspektów, na które skupimy się podczas tych analiz:
Podejście do tworzenia narracji: Radykalna wyobraźnia w teatrze może prowadzić do konstrukcji alternatywnych narracji i innych sposobów opowiadania historii. Przeanalizujemy, w jaki sposób we współczesnym teatrze są reprezentowane problemy społeczne i polityczne, takie jak wojny, nierówności polityczne czy niesprawiedliwość społeczna.
Partycypacja: Angażowanie widzów w interaktywne elementy przedstawienia może wzmocnić ich poczucie wpływu i motywację do działania. Będziemy analizować, jak teatralne działania oparte na radykalnej wyobraźni mogą zachęcać widza do interakcji, refleksji i angażowania się w tematy społeczne.
Eksperymentowanie z formą: Radykalna wyobraźnia w teatrze otwiera drzwi do eksperymentowania z różnymi formami teatralnymi: performancem, teatrem fizycznym, teatrem interaktywnym i innymi technikami, aby przekazać przesłanie i angażować publiczność.
Kwestionowanie istniejących norm i struktur: Praktyki radykalnej wyobraźni w teatrze często stawiają pytania dotyczące istniejących norm społecznych i struktur w celu zainspirowania zmiany społecznej.
Program warsztatu obejmuje praktyczne ćwiczenia z improwizacji teatralnej, teatru devised, storytellingu, teatru (post)dokumentalnego, teatru partycypacyjnego, teatru świadka, projektowania sytuacji performatywnych, modelowania sytuacji alternatywnych oraz interwencji społecznych.
Prowadząca:
Roza Sarkisian (Роза Саркісян) – reżyserka i kuratorka, absolwentka reżyserii na Uniwersytecie Sztuki im. Kotlarewskiego i socjologii politycznej na Uniwersytecie im. Karazina w Charkowie. Inicjatorka i dyrektorka artystyczna niezależnego charkowskiego Teatru De Facto (2012-2017). W latach 2017-2019 główna reżyserka w Pierwszym Ukraińskim Akademickim Teatrze dla Dzieci i Młodzieży we Lwowie.
Jest laureatką konkursu British Council Ukraina „Taking the Stage 2017”, nagrody „Osobowość Roku Miasta Lwowa 2018″ w kategorii Teatr, a także stypendium „Gaude Polonia” (2017), Stypendium Artystycznego Prezydenta Ukrainy (2019/2020), Stypendium Culture Bridges (2020), Culture Moves Europe (2023).
https://rozasarkisian.blogspot.com
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: absolwent zna i rozumie
najważniejsze teorie oraz historyczne i współczesne inicjatywy związane z sztuką zaangażowaną w Polsce i na świecie, m.in. animację kultury, applied arts, audience development, community arts, pedagogikę teatru,
przemiany sztuki współczesnej, jej zróżnicowanie pod względem mediów, strategii i technik.
Umiejętności: absolwent potrafi
stworzyć projekt społeczno-artystyczny, samodzielnie formułując problem, dobierając narzędzia naukowe i praktyczne oraz odpowiednią metodologię;
wykorzystywać posiadaną wiedzę by testować wybrane strategie sztuki w działaniach społecznych,
Kompetencje społeczne: absolwent jest gotów do
samodzielnego i twórczego działania w kulturze, ze świadomością celowości tych działań i opracowywania ich strategii;
świadomego i twórczego uczestniczenia w kulturze i korzystania z różnorodnych form i strategii artystycznych.
Kryteria oceniania
> obecność i aktywność na zajęciach – dopuszczalna liczba nieobecności: w zajęciach w trybie nieregularnym – 1 (4 godz. akademickie), 3 spóźnienia traktowane są jak 1 nieobecność.
> projekt zaliczeniowy – przygotowanie działania performatywnego
> udział w przygotowaniu publicznej prezentacji podczas Sesji otwartej
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: