Objazd historyczno-kulturowy I 3002-KON2024K16
Objazdy mają profil historyczno-kulturowy, są autorską propozycją odczytania konkretnego miasta i regionu w kontekście jego przeszłości i współczesności, próbą rozszyfrowania genius loci i kulturowych stereotypów, refleksją nad współczynnikiem humanistycznym w geografii i współczynnikiem topograficznym w humanistyce.
Ich program jest też w dużej mierze kształtowany przez studentki i studentów, poprzez wybór tematów referatów. Proponowane jest znacznie więcej tematów niż wynosi liczba odwiedzanych miejsc, co pozwala ułożyć program dostosowany do zainteresowań grupy.
Studenci i studentki mogą też zaproponować własny temat.
Objazd składa się z referatów wygłaszanych przez studentki/tów i osoby prowadzące objazd, zwiedzania wybranych obiektów i miejsc
oraz dyskusji podsumowujących wieczory problemowe (każdy dzień staramy się kończyć takim wieczorem). Możliwe są także spotkania z
przedstawicielami lokalnych społeczności, artystami, badaczami czy aktywistami.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: osoba studiująca zna podstawowe fakty dotyczące miasta i regionu, zarówno autonarracje, jak i rozpoznania zewnętrzne, miejsce miasta i regionu w polskim i środkowoeuropejskim imaginarium.
Umiejętności: osoba studiująca potrafi interpretować konteksty geograficzne, społeczne, ekonomiczne kluczowe dla tożsamości miasta i regionu, potrafi wpisać analizowany case zarówno w perspektywę szerszą, makroregionalną, jak i mikroanalityczną.
Kompetencje społeczne: osoba studiująca jest gotowa z szacunkiem przyjąć odmienność etniczną, religijną czy społeczną danego miejsca, jest otwarta na inną historię Polski, rozpatrywaną z oddolnego punktu widzenia.
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia jest oczywiście udział w wyjeżdzie. Na ocenę składa się referat (80%) oraz zdanie krótkiego testu na zakończenie (20%). Mile widziane jest aktywne uczestnictwo w dyskusjach.
Literatura
Literatura jest każdorazowo dostosowana do destynacji objazdowej. Obejmuje różnorodne studia regionalne, literaturę historyczną, innych nauk humanistycznych i społecznych, beletrystykę itd. Informację o niej przedstawiona zostaje po wyborze destynacji (zwykle na poczatku semestru).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: