Teatr - performans - widowisko 3002-2S1M2025F4
Zajęcia przeznaczone dla osób zamierzających przygotować pracę magisterską z zakresu wiedzy o teatrze XX/XXI wieku i współczesnych widowiskach kulturowych (ceremoniały, święta, karnawały, zawody, rytuały itp.). Na seminarium zaprezentowane zostaną główne narzędzia metodologiczne i interpretacyjne wypracowane na gruncie współczesnych badań teatralnych, performance studies (performatyki) i antropologii widowisk, służące do analizy kultury w jej aspekcie performatywnym, dramaturgicznym i teatralnym. Zasadniczą część programu semestru zimowego wypełnią dyskusje nad książkami, artykułami naukowymi i przedstawieniami, które mogłyby pomóc uczestni(cz)kom zajęć w wyborze tematów przyszłych prac magisterskich - co powinno nastąpić na zakończenie semestru letniego. Planowane jest też wspólne oglądanie przedstawień teatralnych lub tanecznych i dyskusje na ich temat, Ze względu na zakładane indywidualne podejście prowadzącego do propozycji osób studiujących szczegółowy program zajęć zostanie ustalony na pierwszych spotkaniach i dostosowany do zainteresowań uczestników i uczestniczek zajęć.
Rodzaj przedmiotu
obowiązkowe
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Student(-ka)
- zna współczesne pojęcia z zakresu historii i teorii teatru, antropologii widowisk, performatyki;
- posiada pogłębioną wiedzę z zakresu badań teatralnych i antropologii widowisk;
- zna współczesne metodologie w obszarze badań teatralnych i antropologii widowisk;
- posiada pogłębioną i szczegółową wiedzę w zakresie badań teatralnych, antropologii widowisk i performatyki;
Umiejętności
Student(-ka)
- potrafi w samodzielny i krytyczny sposób analizować zjawiska z obszaru teatru, performansów i widowisk;
- w analizie zjawisk i tekstów kultury wykorzystuje współczesne teorie humanistyczne i teatrologiczne;;
- w sposób pogłębiony interpretuje zjawiska kultury uwzględniając ich kontekst społeczny;
- potrafi biegle wykorzystywać metodologię z zakresu badań teatralnych;
- potrafi zaprezentować ustnie wyniki swoich badań, wygłosić referat, zabrać
głos w dyskusji;
- potrafi skonstruować rozbudowaną wypowiedź pisemną spełniającą standardy pracy naukowej;
- potrafi biegle korzystać z literatury przedmiotu, posługiwać się aparatem bibliograficznym;
Kompetencje społeczne
Student(-ka)
- samodzielnie i twórczo działa w kulturze, potrafi wykazać celowość tych działań i opracować ich strategie;
- kierując się stworzoną na podstawie swej wiedzy wizją świata społecznego potrafi planować i uzasadniać swe działania badawcze i społeczne;
- prezentuje postawę szacunku i badawczej ciekawości wobec różnorodnych zjawisk kultury;
- wykazuje i stara się upowszechnić postawę tolerancji wobec kulturowej odmienności;
- potrafi ze zrozumieniem i empatią angażować się w dialog społeczny i międzykulturowy.
Kryteria oceniania
1.Podstawowym warunkiem zaliczenia semestru jest uczestniczenie w zajęciach. Nieobecności należy usprawiedliwiać u prowadzącej/prowadzącego zajęcia. Osoba studiująca ma prawo do dwóch usprawiedliwionych lub nieusprawiedliwionych nieobecności w semestrze. Osoba mająca od trzech do pięciu nieobecności w semestrze musi nadrobić je w sposób określony indywidualnie przez osobę prowadzącą zajęcia. Nieobecności (nawet usprawiedliwione!) na więcej niż pięciu zajęciach skutkują niedopuszczeniem do zaliczenia zajęć - jedynie osoby z przyznaną Indywidualną Organizacją Studiów w oparciu o opinię BON mogą mieć zwiększony limit nieobecności, jednak nie więcej niż do 50%
2. Warunki zaliczenia: w obu semestrach wymagane będą krótkie sprawozdania z lektury oraz prezentacje tematyczne na zajęciach: lektury lub przedstawienia / widowiska.
3, Merytoryczne zaliczenie przedmiotu uzależnione będzie od sformułowania na końcu semestru letniego zakresu tematycznego planowanej pracy magisterskiej oraz zebranie wstępnej bibliografii.
4. Korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji jest zabronione.
5. Liczba punktów ECTS - 9 (4=5)
Praktyki zawodowe
Praktyki nie są wymagane.
Literatura
Szczegółowa literatura zostanie ustalona w porozumieniu z osobami studiującymi., Uczestnicy i uczestniczki seminarium zostaną poproszeni / poproszone o przedstawienie swoich zainteresowań i wstępne określenie zakresu tematycznego przyszłych prac magisterskich. Na tej podstawie ustalony zostanie program zajęć na cały semestr. Zaznajomimy się też z polskimi czasopismami teatralnymi oraz z takim uniwersalnym narzędziem pomagającym w badaniach, jakim jest internetowa Encyklopedia Teatru Polskiego. Literatura udostępniana będzie przez prowadzącego.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: