Historia środowiskowa, historia idei, historia społeczna wobec kryzysów 3002-2S1M2025F3
Ogólnymi ramami dla seminarium będzie rozwijająca się dynamicznie od drugiej połowy XX wieku dyscyplina historii środowiskowej, w szczególności zaś jej przecięcia z historią kultury, historią idei i historią społeczną. Będą nas interesowały w szczególności społeczne reakcje na zmiany zachodzące w środowisku naturalnym, kryzysy ekologiczne i katastrofy naturalne oraz formy społecznego zaangażowania wobec tych problemów. Będziemy śledzić kształtowanie się historii idei ekologicznych w różnych nurtach myśli filozoficznej i społecznej; historię ruchów społecznych, oraz relacje między pracą i zorganizowanym ruchem pracowniczym a środowiskiem naturalnym. Będziemy też rozmawiać o zróżnicowanych typach źródeł służących za materiał badawczy dla tego rodzaju zagadnień.
Szczegółowy program seminarium uwzględni też zainteresowania i potrzeby badawcze magistrantek i magistrantów.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Absolwent/ka zna i rozumie swoistość nauk o kulturze, subdyscypliny tych nauk i ich rozległe związki z innymi naukami humanistycznymi i społecznymi także w perspektywie historycznej; w szczególności współczesne teorie z zakresu historii środowiskowej; metodologie nauk o kulturze i powiązane z nimi metody badawcze a także główne tendencje rozwojowe nauk o kulturze w kontekście zagadnień środowiskowych w Polsce i na świecie.
Absolwent/ka potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę, by samodzielnie wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować, integrować informacje z różnorodnych źródeł i wykorzystywać je w samodzielnych projektach badawczych oraz właściwie i twórczo prezentować ich wyniki, a także interpretować zgromadzony materiał dotyczący m. in. problematyki środowiskowej, uwzględniając kontekst historyczny, społeczny i polityczny
Absolwentka jest gotowa do krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści oraz dostrzegania wagi refleksji kulturoznawczej dla życia społecznego, w szczególności w kontekście współczesnych zagrożeń ekologicznych.
Kryteria oceniania
Podstawą zaliczenia zajęć jest obecność. Dopuszczalne są dwie nieobecności w semestrze, osoby mające od trzech do pięciu nieobecności powinny je zaliczyć np. na dyżurze. Nieobecności (nawet usprawiedliwione) na więcej niż pięciu zajęciach skutkują niedopuszczeniem do zaliczenia zajęć - jedynie osoby z przyznaną Indywidualną Organizacją Studiów w oparciu o opinię BON mogą mieć zwiększony limit nieobecności, jednak nie więcej niż do 50%.
Zaliczenie będzie wpisane na podstawie aktywności w czasie zajęć, w tym prezentacji swojego projektu pracy magisterskiej oraz prezentację jednego wybranego zagadnienia/tekstu w trakcie zajęć.
Sposób wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w prezentacjach określają zapisy § 3 i 4 uchwały nr 98 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 8 grudnia 2023 roku. W związku z tym, że jedną z podstawowych umiejętności zdobywanych na kierunkach studiów organizowanych na Wydziale Polonistyki jest sprawne i profesjonalne posługiwanie się polszczyzną pisaną, a w szczególności stylem naukowym, zabrania się wykorzystywania systemów sztucznej inteligencji do korekty i redakcji tekstów a także generowania tekstu czy bibliografii.
Nakład pracy: łącznie 6 ECTS (180h), czyli udział w zajęciach 60h (2 ECTS),
przygotowanie do zajęć 60h (2 ECTS), przygotowanie zaliczenia 60h (2 ECTS);
Literatura
Wybrana literatura (szczegółowy spis lektur zostanie opracowany razem z uczestniczkami i uczestnikami seminarium, w oparciu o ich potrzeby i zainteresowania):
- David Worster, Nature's economy: the roots of ecology, 1979
- Stephen Mosley, Common Ground: Integrating Social and Environmental History, “Journal of Social History” 2006, nr 39
- Chad Montrie, A people's history of environmentalism in the United States, 2011
-Sławomir Łotysz, Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku, Kraków 2022
- John Bellamy Foster, Return of Nature. Socialism and ecology, 2020
- Stephania Barca, Workers of the Earth, 2024
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: