Kultura współczesna i jej mity 3002-2S1M2024F4
Mity stanowią jeden z najważniejszych materiałów badawczych antropologii kulturowej i semiotyki od narodzin tych dyscyplin. O ile jednak początkowo badaczki zajmowały się głównie wierzeniami i rytuałami społeczności odległych w czasie (starożytność) lub przestrzeni (egzotyczne wyspy), ewentualnie oddzielonymi przepaścią klasową (folklor chłopski), pod koniec wieku dwudziestego dokonał się zwrot ku “mitologiom współczesnym”.
W tekstach Rolanda Barthesa, Umberta Eco, a w Polsce Jolanty Brach-Czainy czy Rocha Sulimy analizie poddawane zostały “własne” nie “obce” soczewki mitologiczne.
Osoby uczestniczące w seminarium magisterskim zachęcane będą do podążania tym tropem i badania zjawisk współczesnej kultury za pomocą klasycznych narzędzi antropologicznych i semiotycznych.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu zajęć osoba studiująca:
UMIEJĘTNOŚCI:
- potrafi samodzielnie formułować problemy badawcze,
- potrafi stosować narzędzia antropologii i semiotyki do analizy zjawisk kultury,
- potrafi samodzielnie gromadzić i katalogować różnorodny materiał badawczy,
- potrafi sporządzać przypisy i bibliografię,
- potrafi dyskutować o tekstach naukowych, udzielać konstruktywnej informacji zwrotnej i przyjmować ją,
WIEDZA:
- zna specyfikę stylu naukowego i potrafi się nim posługiwać,
- zna przepisy dotyczące cytowania i obowiązujące na UW reguły antyplagiatowe,
- zna strukturę rozprawy magisterskiej i potrafi samodzielnie taką rozprawę zaprojektować,
- zna najważniejsze nurty badań nad mitem,
KOMPETENCJE SPOŁECZNE:
- reprezentuje postawę badawczej ciekawości wobec różnorodnych zjawisk kultury.
Kryteria oceniania
1.Podstawowym warunkiem zaliczenia semestru jest uczestniczenie w zajęciach. Nieobecności należy usprawiedliwiać u prowadzącej zajęcia. Osoba studiująca ma prawo do dwóch usprawiedliwionych lub nieusprawiedliwionych nieobecności w semestrze. Osoba mająca od trzech do pięciu nieobecności w semestrze musi nadrobić je w ramach dyżuru prowadzącej. Nieobecności (nawet usprawiedliwione!) na więcej niż pięciu zajęciach skutkują niedopuszczeniem do zaliczenia zajęć - jedynie osoby z przyznaną Indywidualną Organizacją Studiów w oparciu o opinię BON mogą mieć zwiększony limit nieobecności, jednak nie więcej niż do 50%.
2. Przedmiotem oceny w trakcie zajęć będzie aktywne uczestnictwo w dyskusji nad przygotowanymi przez innych tekstami (50%) oraz systematyczna praca nad własną rozprawą (50%) (polegająca głównie na poszukiwaniu tematu, gromadzeniu wstępnego materiału oraz opracowywaniu struktury). Warunkiem zaliczenia pierwszego roku seminarium jest złożenie krótkiego planu pracy magisterskiej zawierającego: proponowany temat, główne inspiracje narzędziowe, przedmiot badania oraz konspekt sygnalizujący planowany układ rozdziałów.
3.Szacunkowy nakład pracy osoby studiującej: 6 ECTS (180h) - udział w zajęciach 30h (1 ECTS), przygotowanie do zajęć 60h (2 ECTS), przygotowanie zaliczenia 90h (3 ECTS);
4. Sposób wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w prezentacjach określają zapisy § 3 i 4 uchwały nr 98 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 8 grudnia 2023 roku. W związku z tym, że jedną z podstawowych umiejętności zdobywanych na kierunkach studiów organizowanych na Wydziale Polonistyki jest sprawne i profesjonalne posługiwanie się polszczyzną pisaną, a w szczególności stylem naukowym, zabrania się wykorzystywania systemów sztucznej inteligencji do korekty i redakcji tekstów a także generowania tekstu czy bibliografii.
Literatura
Mircea Eliade, Czas święty i mity
Claude Levi-Strauss, Myśl nieoswojona
Stefan Czarnowski, Kult bohaterów i jego społeczne podłoże
Roch Sulima, Antropologia codzienności
Umberto Eco, Semiologia życia codziennego
Lista lektur ma charakter wstępny. Dokładna lista lektur zostanie dopasowana do tematów prac wybranych przez osoby uczestniczące w zajęciach.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: