Laboratorium metodologiczne 3002-2LM1E
Laboratorium metodologiczne to przedmiot obowiązkowy dla wszystkich osób studiujących, którego poszczególne grupy są sprofilowane zgodnie z tematyką modułów oferowanych na studiach II stopnia na kierunku kulturoznawstwo - wiedza o kulturze.
W roku akad. 2025/2026 oferujemy cztery laboratoria metodologiczne powiązane odpowiednio z modułami tematycznymi:
gr. 1
Antropologia mediów - rekonesans metodologiczny, środa, godz. 9:45, s. 9
moduł Antropologia nowych mediów
prowadzący: dr Łukasz Zaremba
gr. 2
Choreografie: antropologia ciał w ruchu, wtorek, godz. 9:45, s. 9
moduł Choreografie: antropologia praktyk społecznych
prowadząca: dr hab. Agata Chałupnik, prof. ucz.
gr. 3
Historia środowiskowa: teorie i praktyki, czwartek, godz. 15:00, s. 7
moduł Historia i środowisko
prowadząca: mgr Karolina Wróbel-Bardzik
gr. 4
Literacy studies i badania edukacyjne: metodologie – ćwiczenia, wtorek, godz. 15:00 s.10
moduł Praktyki edukacyjne: media, teksty, instytucje:
prowadząca: dr hab. Marta Rakoczy, prof. ucz.
Szczegółowe zakresy tematów znajdują się w sylabusach poszczególnych grup zajęciowych.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Osoba studiująca zna i rozumie w stopniu pogłębionym wybrane teorie kultury oraz jej mediów i związanych z nimi praktyk kulturowych.
Osoba studiująca zna i rozumie w stopniu pogłębionym metodologie nauk o kulturze i powiązane z nimi metody badawcze (w zakresie określonym profilem modułu tematycznego).
Osoba studiująca potrafi krytycznie, analizować informacje pochodzące z różnorodnych źródeł i wykorzystywać je w samodzielnych projektach badawczych
Osoba studiująca potrafi wykorzystywać metodologię badawczą oraz narzędzia (także cyfrowe) nauk humanistycznych dla celów badawczych.
Osoba studiująca potrafi w sposób krytyczny i świadomy pracować indywidualnie i zespołowo.
Osoba studiująca uwzględnia refleksję nad etyczną odpowiedzialnością we własnych działaniach naukowych.
Kryteria oceniania
Podstawowym warunkiem zaliczenia zajęć jest uczestniczenie w zajęciach. Nieobecności należy usprawiedliwiać u prowadzącej/prowadzącego zajęcia. Osoba studiująca ma prawo do dwóch usprawiedliwionych lub nieusprawiedliwionych nieobecności w semestrze. Osoba mająca od trzech do pięciu nieobecności w semestrze musi nadrobić je w sposób określony przez osobę prowadzącą zajęcia. Nieobecności (nawet usprawiedliwione!) na więcej niż pięciu zajęciach skutkują niedopuszczeniem do zaliczenia zajęć - jedynie osoby z przyznaną Indywidualną Organizacją Studiów w oparciu o opinię Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami UW mogą mieć zwiększony limit nieobecności, jednak nie więcej niż do 50%.
Zajęcia kończą się egzaminem, ale przy wystawianiu oceny są brane pod uwagę także przygotowanie do zajęć i aktywność na zajęciach (w tym wykonywanie ćwiczeń związanych z nauką warsztatu metodologicznego).
Poszczególne osoby prowadzące mogą zadawać ćwiczenia zarówno uczące samodzielności, jak i prace zespołowe w grupach. W trakcie zajęć pojawią się indywidualne i/lub zespołowe zadania z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych oraz zagadnienia etyki badań naukowych.
Szacunkowy nakład pracy osoby studiującej:
- łącznie 3 ECTS (90h), w tym: udział w zajęciach 30h (1 ECTS), przygotowanie do zajęć 30h (1 ECTS), przygotowanie do egzaminu 30h (1 ECTS).
Sposób wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w pisemnych pracach zaliczeniowych i prezentacjach określają zapisy § 3 i 4 uchwały nr 98 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie wytycznych dotyczących korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji w procesie kształcenia. W związku z tym, że jedną z podstawowych umiejętności zdobywanych na kierunkach studiów organizowanych na Wydziale Polonistyki jest sprawne i profesjonalne posługiwanie się polszczyzną pisaną, a w szczególności stylem naukowym, zabrania się wykorzystywania systemów sztucznej inteligencji do korekty i redakcji tekstu.
Literatura
W zależności od wyboru odpowiednio sprofilowanej grupy zajęciowej.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: