Miasto, pamięć, dziedzictwo, muzeum 3002-1L3SEM24F4
Zakres tematyczny seminarium obejmuje zagadnienia z zakresu muzealnictwa, pamięcioznawstwa, studiów miejskich i krytycznych studiów nad dziedzictwem kulturowym. Tematyka poszczególnych spotkań uzależniona jest od tematów prac licencjackich zaproponowanych przez studentki i studentów.
Podczas pierwszych czterech/pięciu spotkań przeznaczonych dla wszystkich uczestniczek i uczestników będziemy rozmawiali o wymaganiach związanych z pracami licencjackimi, określeniu zakresu problemowego i sformułowaniu tematu, konstrukcji pracy i zasadach edycji tekstu naukowego, gromadzeniu i weryfikowaniu bibliografii. Zaplanujemy również kalendarz dalszych konsultacji, a studentki i studenci będą prezentować swoje wstępne projekty przed całą grupą. W trakcie indywidualnych i grupowych konsultacji, które odbywać się będą w dalszej części semestru co tydzień, w terminie seminarium (oraz w razie konieczności podczas dyżurów), ustalać będziemy plan pracy dla każdej studentki i każdego studenta, konsultować główne tezy i bibliografię, a w kolejnych tygodniach omawiać gotowe fragmenty powstających prac.
Podczas obrony pracy licencjackiej studentki i studenci zobowiązani będą do wygłoszenia referatu i odpowiedzi na pytania komisji egzaminacyjnej.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza - absolwent/ka zna i rozumie:
- swoistość nauk o kulturze oraz ich związki z innymi naukami humanistycznymi i społecznymi;
- wybrane metodologie nauk o kulturze, strategie poznawcze i metody badawcze stosowane w memory studies, urban studies i heritage studies;
- mechanizmy działania historycznych i współczesnych instytucji kultury i organizacji pozarządowych,
- metody analizy oraz interpretacji praktyk i tekstów kultury z obszaru muzealnictwa, kształtowania pamięci i ochrony dziedzictwa kulturowego.
Umiejętności - absolwent/ka potrafi:
- wykorzystać posiadaną wiedzę, by samodzielnie wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować, integrować informacje z różnorodnych źródeł i wykorzystywać je w samodzielnych projektach badawczych;
- interpretować zgromadzony materiał uwzględniając kontekst historyczny, społeczny i polityczny;
- określać znaczenie medialnego charakteru praktyk i przekazów kulturowych dla ich treści i funkcji;
- wykorzystywać metodologię badawczą oraz narzędzia (także cyfrowe) nauk humanistycznych oraz prezentować i syntetyzować uzyskane tymi metodami dane;
- pisać rozprawy, samodzielnie dobierając literaturę oraz zaprezentować ustnie wyniki swych dociekań badawczych, a także wygłosić referat będący rezultatem samodzielnej analizy literatury przedmiotu; w swych wypowiedziach pisemnych i ustnych stosuje w sposób poprawny terminologię z zakresu nauk o kulturze;
- zabierać głos w dyskusji stosując poprawne strategie argumentacyjne i operacje logiczne.
Kompetencje społeczne - absolwent/ka jest gotów/gotowa do:
- krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści;
- przyjęcia postawy szacunku i badawczej ciekawości wobec różnorodnych zjawisk kultury w tym używania zdobytej wiedzy do rozwiązywania zaobserwowanych problemów oraz zasięgania opinii ekspertów;
- dostrzegania wagi refleksji kulturoznawczej dla życia społecznego i dostrzegania konieczność jej rozwoju;
- angażowania się w prace zespołowe ze świadomością wagi wspólnego działania i etyczną odpowiedzialnością;
- wykazywania troski o dziedzictwo kulturowe i świadomości jego znaczenia dla życia społecznego.
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia seminarium jest:
-1. Obecność na wspólnych seminariach wprowadzających (dopuszczalne jest opuszczenie jednego spotkania);
2. Obecność na przynajmniej dwóch konsultacjach w trakcie semestru;
3. Przygotowanie pracy licencjackiej, liczącej między 40 a 80 tysięcy znaków ze spacjami wraz z przypisami i bibliografią spełniającą formalne standardy tekstu naukowego;
4. Zgłoszenie do prowadzącego chęci przystąpienia do egzaminu licencjackiego wraz ze złożeniem ostatecznej wersji pracy licencjackiej do poprawek:
- do 5 czerwca 2025 r. - dla osób chcących zdawać egzamin w czerwcu lub lipcu 2025 r.;
- lub do 5 września 2025 r. - dla osób planujących egzamin na wrzesień 2024 r..
5. Złożenie ostatecznej poprawionej wersji pracy licencjackiej w APD najpóźniej na dwa tygodnie przed wyznaczoną datą egzaminu,
Seminarium kończy się zaliczeniem bez oceny. Złożenie pracy jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu licencjackiego. Egzamin odbywa się na zasadach obowiązujących w IKP, m.in. warunkiem przystąpienia do egzaminu jest uzyskanie kompletu zaliczeń z pozostałych przedmiotów i rozliczenie kwestii formalno-finansowych (obiegówka).
Szczegółowe wymogi stawiane pracom dyplomowym oraz zasady dyplomowania zostaną omówione na pierwszych zajęciach.
Szacunkowy nakład pracy osoby studiującej: 6 ECTS (180h) - udział w zajęciach 15h (0,5 ECTS), przygotowanie do zajęć 15h (0,5 ECTS), napisane pracy dyplomowej 150h (5 ECTS).
Sposób wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji określają zapisy § 3 i 4 uchwały nr 98 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 8 grudnia 2023 roku. W związku z tym, że jedną z podstawowych umiejętności zdobywanych na kierunkach studiów organizowanych na Wydziale Polonistyki jest sprawne i profesjonalne posługiwanie się polszczyzną pisaną, a w szczególności stylem naukowym, zabrania się wykorzystywania systemów sztucznej inteligencji do korekty i redakcji tekstów a także generowania tekstu i slajdów.
Literatura
Podstawowa literatura:
- "Antropologia pamięci. Zagadnienia i wybór tekstów", red. Roman Chymkowski, Paweł Dobrosielski, Paweł Majewski, Marcin Napiórkowski, Paweł Rodak, Roch Sulima, WUW, Warszawa 2018 (wybrane teksty).
- "Krytyczne studia nad dziedzictwem. Pojęcia, metody, teorie i perspektywy", red. Monika Stobiecka, Warszawa 2023 (wybrane rozdziały).
- "Kulturowe studia miejskie. Wprowadzenie", red. Ewa Rewers, NCK, Warszawa 2014 (wybrane rozdziały).
- "Making City Histories in Museums", eds. Gaynor Kavanagh, Elizabeth Frostick, Leicester University Press, London–Washington 1998 (fragmenty).
- Magdalena Saryusz-Wolska, "Spotkania czasu z miejscem. Studia o pamięci i miastach", Warszawa 2011 (fragmenty).
Literatura dobierana będzie indywidualnie w zależności od tematu pracy dyplomowej. Egzamin licencjacki obejmuje także podstawy programowe ze studiów – wymagana jest znajomość lektur przede wszystkim z antropologii kultury dot. kulturowego wytwarzania i postrzegania przestrzeni oraz historii kultury polskiej XIX i XX wieku.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: