Historia kultury polskiej XX w.-wykład 3002-1L1HKP3OW
Na początku semestru zostanie przedstawiony szczegółowy program wykładu. Znajdą się w nim między innymi następujące zagadnienia:
- ramy czasowe polskiego wieku XX;
- względność cezur czasowych;
- historia polityczna a historia kulturowa;
- polskie doświadczenie obu wojen światowych;
- polska pamięć o Zagładzie;
- media masowe i ich działanie społeczne;
- projekty emancypacyjne i debaty obyczajowe;
- procesy cywilizacyjne w obszarze „wieś-miasto”;
- przemiany modelu życia rodzinnego;
- proces upodmiotowienia i autonomizacji dziecka;
- społeczna widoczność mniejszości seksualnych;
- rola Kościoła katolickiego w sferze oficjalnej i prywatnej;
- rola głosu jednostki w przestrzeni publicznej – kategoria świadka i świadectwa.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Osoba uczestnicząca w wykładzie zna i rozumie w stopniu zaawansowanym wybrane aspekty historii kultury polskiej XX wieku, rozumie również swoistość nauk o kulturze oraz ich związki z innymi naukami humanistycznymi i społecznymi, a także metody analizy oraz interpretacji dwudziestowiecznych praktyk i tekstów kultury. Absolwent/ka potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę, by samodzielnie wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować, integrować informacje z różnorodnych źródeł i wykorzystywać je w samodzielnych projektach badawczych, a także interpretować zgromadzony materiał uwzględniając kontekst dwudziestowiecznych przemian społecznych i politycznych. Osoba uczestnicząca w wykładzie jest gotowa do krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści, a także do przyjęcia postawy szacunku i badawczej ciekawości wobec różnorodnych zjawisk kultury, w tym używania zdobytej wiedzy do rozwiązywania zaobserwowanych problemów oraz zasięgania opinii ekspertów.
Kryteria oceniania
Dopuszczalne są dwie nieobecności na wykładzie, których nie trzeba zaliczać. Osoby mające od trzech do pięciu nieobecności powinny je zaliczyć w formie krótkiego opracowania wybranych zagadnień dotyczących opuszczonego tematu wykładu (2-3 strony znormalizowanego maszynopisu). Osoby mające więcej niż pięć nieobecności nie zostaną dopuszczone do zaliczenia. Jedynie osoby, które mają w opinii BON (potwierdzonej decyzją KJD) zwiększony limit nieobecności (maksymalnie 50 %), mogą zaliczać dodatkowe nieobecności, również w formie krótkiego opracowania wybranych zagadnień dotyczących opuszczonego tematu wykładu (2-3 strony znormalizowanego maszynopisu).
Ocena końcowa zostanie wystawiona na podstawie zaliczenia pisemnego (test z pytaniami otwartymi). Będzie ono dotyczyć podstawowych wiadomości na temat historii kultury polskiej XX wieku i obejmować zagadnienia omawiane na wykładzie.
Szacunkowy nakład pracy osoby uczestniczącej w zajęciach:
udział w wykładzie 30h (1 ECTS), bieżące opracowanie materiałów po wykładzie 30h (1 ECTS), przygotowanie do zaliczenia pisemnego 30h ( 1 ECTS). Łącznie 3 ECTS (90h).
Sposób wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w pisemnych zaliczeniach określają zapisy § 3 i 4 uchwały nr 98 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 8 grudnia 2023 roku. W związku z tym, że jedną z podstawowych umiejętności zdobywanych na kierunkach studiów organizowanych na Wydziale Polonistyki jest sprawne i profesjonalne posługiwanie się polszczyzną pisaną, a w szczególności stylem naukowym, zabrania się wykorzystywania systemów sztucznej inteligencji do korekty i redakcji tekstów.
Literatura
Na początku semestru przedstawiona zostanie szczegółowa lista lektur oraz innych materiałów źródłowych, do których będą się odnosić poszczególne wykłady.
Opracowania ogólne:
- Theodor Adorno, Max Horkheimer, Dialektyka oświecenia, przeł. Małgorzata Łukasiewicz, Warszawa 1994
- Tadeusz Drewnowski, Próba scalenia. Obiegi, wzorce, style. Literatura polska 1944–1989, Warszawa 1999
- Eric Hobsbawm, Wiek skrajności. Spojrzenie na Krótkie Dwudzieste Stulecie, przeł. Julia Kalinowska-Król, Marcin Król, Warszawa 1999
- Marshall McLuhan, Zrozumieć media. Przedłużenia człowieka, przeł. Natalia Szczucka, Warszawa 2004
- Andrzej Mencwel, Przedwiośnie czy potop. Studium postaw polskich w XX wieku, Warszawa 1997
- Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich hasłach, red. M. Szpakowska, Warszawa 2008
- Andrzej Paczkowski, Pół wieku dziejów Polski 1939-1989, Warszawa 1995
- Krzysztof Pomian, Oblicza dwudziestego wieku. Szkice historyczno-polityczne, Lublin 2002
- Wojciech Roszkowski, Historia Polski 1919-2004, wyd. różne
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: