Prozy polskiej XX i XXI wieku przygody z pamięcią, historią, geografią i… literaturą 3001-C461LW1
Seminarium poświęcone jest refleksji nad prozą polską (fikcjonalną i niefikcjonalną) XX i XXI w. ujmowaną przez pryzmat nowszych podejść badawczych w literaturoznawstwie, uwzględniających kategorię pamięci (jednostkowej, zbiorowej, kulturowej, funkcjonalnej etc.) i postpamięci, a także problematykę obecności historii w literaturze, przestrzeni swojskich i obcych, miejsc i nie-miejsc oraz literackich przetworzeń poruszanej tematyki. Seminarium zaplanowane na dwa lata w roku pierwszym koncentruje się na kluczowych zagadnieniach dotyczących prozy XX wieku i proponuje do jej analizy oraz interpretacji wybrane współczesne podejścia badawcze. Wśród dyskutowanych tematów pojawią się m. in.: pamięć wspomnieniowa 1. poł. XX w.; pamięć doświadczenia okupacyjnego: kacety, łagry, pamięć Zagłady; narracje o 2. poł. lat 40. XX w. i o latach stalinizmu; wspomnienie o wielonarodowościowej II Rzeczypospolitej w prozie krajowej i emigracyjnej; Przedyskutowane zostaną zagadnienia związków literatury z potrzebami teraźniejszości, jej obciążeń doświadczeniami traumatycznymi i wyzwań, jakie okoliczności historyczne i geopolityczne stanowią dla reprezentacji literackiej.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA:
1. Jeśli student przykładał się do zajęć, po ukończeniu seminarium powinien znać terminologię używaną we współczesnym literaturoznawstwie polonistycznym na poziomie rozszerzonym.
2. Mieć pogłębioną i uporządkowaną wiedzę o kulturowych uwarunkowaniach rozwoju prozy polskiej XX i XXI w. wykorzystującej w przekazie pamięć jednostkową i zbiorową na temat uwarunkowań historycznych i geopolitycznych oraz literackich sposobów komunikowania tej problematyki.
3.Wiedzieć, jak nazywać, opisywać, analizować odmiany utworów prozatorskich omawianego okresu oraz rozpoznawać powiązania między nimi w kontekście poetyki kulturowej uwzględniającej rozpoznania współczesnej socjologii, nowego historyzmu, studiów nad pamięcią i postpamięcią, studiów postkolonialnych/postzależnościowych..
UMIEJĘTNOŚCI:
1. Powinien posiąść pogłębione umiejętności wyszukiwania i przetwarzania oraz interpretowania danych bibliograficznych.
2. Umieć wykorzystywać posiadaną wiedzę z zakresu historii współczesnej prozy polskiej do interpretacji złożonych utworów literackich oraz ich oceny.
3. Umieć w sposób spójny i klarowny budować wywód historycznoliteracki w odniesieniu do prozy, dobierać adekwatne metody analizy tekstu literackiego.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE:
1. Student winien zyskać pogłębioną świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności, rozumieć potrzebę ciągłego rozwoju zawodowego.
2. Doceniać znaczenie filologii narodowej dla rozwoju jednostkowego i kształtowania tożsamości zbiorowej Polaków.
3. Poczuwać się do odpowiedzialności za zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa literackiego regionu, kraju.
Kryteria oceniania
- ocena ciągła (bieżące przygotowanie do zajęć i aktywność) - 25% (udział w ocenie końcowej)
- kontrola obecności - 25% (udział w ocenie końcowej)
- ocena przygotowania bibliografii i konspektu pracy magisterskiej - 50% (udział w ocenie końcowej)
Literatura
Szczegółowy terminarz dyskusji nad poszczególnymi utworami zostanie podany na pierwszym spotkaniu seminaryjnym. Lista omawianych tematów uzależniona jest od liczby uczestników seminarium.
- Z. Kossak – Szczucka, Pożoga,
- J. Kaden- Bandrowski, Generał Barcz
- J. Mackiewicz, Bunt rojstów
- M. Wańkowicz, Sztafeta. Książka o polskim pochodzie gospodarczym
- J. Iwaszkiewicz, Panny z Wilka
-W Gombrowicz , Biesiada u hrabiny Kotłubaj,
- J. Mackiewicz, Droga donikąd
- L. Buczkowski, Czarny potok
- A. Rudnicki, Złote okna,
- W. Gombrowicz, Pornografia
- S. Dygat, Pożegnania
- J. Andrzejewski, Popiół i diament
- Cz. Miłosz, Zdobycie władzy
- K. Brandys, Obywatele
- K. Brandys, Obrona Grenady
- T. Konwicki, Sennik współczesny
- K. Brandys, Wariacje pocztowe
-Z. Haupt, Światy [w:] tegoż, Szpica; a także
O Stefci, Chaimie Immerglücku i scytyjskich bransoletkach, Biały mazur, Pierścień z papieru [w:] tegoż, Pierścień z papieru;
- W. Mach, Góry nad czarnym morzem
- W. Gombrowicz, Kosmos
-T. Konwicki, Kalendarz i klepsydra
-M. Nowakowski, Raport o stanie wojennym
Uwagi
W cyklu 2024:
Wszystkie nieobecności powyżej dwóch w semestrze wymagają zaliczenia |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: