Sztuka polska na tle sztuki europejskiej (1864-1914) 3001-A634LP1
Zajęcia konwersatoryjne, oparte na aktywnym udziale studentów przygotowujących referaty. Prezentacje komputerowe omawianych zagadnień z historii sztuki polskiej i europejskiej przygotowywane przez prowadzących konwersatorium oraz przez studentów.
Pierwszy semestr poświęcony kształtowaniu się polskiej szkoły malarstwa realistycznego tzw szkoły mazowieckiej - Maksymilian Gierymski, Aleksander Gierymski, Józef Chełmoński i Stanisław Witkiewicz. Walka o nowe malarstwo i nowe zasady krytyki artystycznej skontrastowane zostają z dorobkiem polskiego malarstwa historycznego Jana Matejki i Henryka Siemiradzkiego oraz zestawione z zasadami malarstwa akademickiego. Rola ośrodka monachijskiego w kształtowaniu sztuki polskiej w świetle najnowszych badań.
Kontekst malarstwa francuskiego: w stronę impresjonizmu od malarstwa Gustawa Courbeta do Edouarda Maneta. Impresjonistyczne malarstwo pejzażowe Claude Monet, Alfred Sisley i Camille Pissarro. Polski epizod impresjonistyczny lat '90 i jego związki z malarstwem francuskim: Władysław Podkowiński i Józef Pankiewicz. Impresjonistyczne pejzaże Stanisława Wyspiańskiego i Jana Stanisławskiego. Europejskie fascynacje sztuką japońską. Polscy kolekcjonerzy i japonizowanie malarzy polskich.
Semestr drugi poświęcony zostaje secesji europejskiej i polskiej w malarstwie, sztukach stosowanych i architekturze. Główne ośrodki secesji - Bruksela, Glasgow, Paryż, Nancy, Wiedeń, Barcelona, Praga, Kraków, Lwów , Warszawa.
Prekursorzy (np prerafaelici angielscy) i najważniejsi artysci europejscy : William Morris, Henri van de Velde, Hector Guimard, Louis Majorelle, Emile Gallé, Gustav Klimt, Victor Horta, Antonio Gaudi i in.
Krakowska szkoła witrażu secesyjnego : St. Wyspiański i J. Mehoffer (najważniejsze wystawy ostatnich lat w Krakowie i w Paryżu). Francuska sztuka plakatu od Jules Cheret do Alphonsa Muchy i Henri Toulouse -Lautreca. Polski plakat secesyjny - St. Wyspiański, K. Frycz, J. Bukowski, J. Czajkowski, T. Axentowicz i inni (ostatnia wystawa krakowska). Beautiful book w sztuce europejskiej i polskiej. Ilustracja w polskich czasopismach artystycznych. " Chimera " na tle czasopism europejskich. Beautiful book Sztuka pięknej książki - ilustracje i ornamenty. Malarstwo w secesji polskiej Mehoffer i Wyspianski. Triumf malarstwa secesyjnego i jego zwiazek z architekturą - Gustaw Klimt.
Architektura secesyjna : Paryz, Bruksela Nancy - w stronę natury, Wiedeń, Praga, Ryga - w stronę geometrii . Antonio Gaudi - apogeum secesyjnego szaleństwa w Barcelonie. Secesja w architekturze polskiej i jej związki z inspiracjami europejskimi - Łódź, Warszawa, Poznań oraz Kraków i Lwów
Polska sztuka stosowana - meble, lampy, tkaniny, szkło, biżuteria - inspiracje europejskie i inne (E. Gallé, R. Lalique, Tiffany) .
Muzea secesyjne. Wystawy europejskie poświęcone ART Nouveau (Art 1900) w latach ostatnich. Wydawnictwa książkowe, kolekcje prywatne.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
E. Micke-Broniarek, Malarstwo polskie. Realizm, naturalizm. Warszawa 2005
T. Matuszczak Józef Chełmoński, Kraków, Kraków 1996
M. Masłowski M. Gierymski i jego czasy, Warszawa, 1976
St. Witkiewicz, Aleksander Gierymski, Warszawa 1950
Stanislaw Witkiewicz : czlowiek- artysta- mysliciel, pod red. Zb. Moździerza, Zakopane 1997
Józef Pankiewicz, Zycie i dzielo. Katalog wystawy, Warszawa 2006
S. Krzysztofowicz-Kozakowska, Józef Pankiewicz, Kraów 1996
Z. Kępiński, Impresjonizm, Waeszawa 1982
M. i G. Blunden, Malarstwo impresjonistow, Warszwa 1994
Z. Alberowa, Sztuka japońska w zbiorach polskich, Warszawa 1988
Z. Przesmycki- Miriam, Drzeworyt japoński " Chimera " 1901
S. Tschudi Madsen , Art Nouveau, Warszawa 1977
M. Wallis, Secesja, Warszawa 1974
P. Banaś, Secesja w zbiorach polskich, Warszawa 1990
Polski plakat secesyjny, katalog wystawy, Krakow 2003
Stanislaw Wyspiański, Opus magnum, Kraów 2000
Jozef Mehoffer, Opus magnum, katalog wystawy, Krakow 2000
E. Kuryluk, Salome albo o rozkoszy. O grotesce w tworczości Aubreya Beardsleya, Krakow 1976
J. Wiercińska, Sztuka i książka, Warszawa 1986
Peter Wittlich, Secesja.Sztuka i życie, Warszawa 1987
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: