Ideologia władzy w późnym średniowieczu 2900-SD24PWEC
Seminarium poświęcone będzie ideologii władzy w późnym średniowieczu (XIV-pocz. XVI w.). Interesować nas będzie zarówno ideologia władzy królewskiej, jak i kościelnej, miejskiej, a nawet ideologia szlachecka. Zagadnienia te pokazać chciałbym na różnych typach źródeł - zarówno pisanych, jak i obrazowych.
Rodzaj przedmiotu
seminaria licencjackie
seminaria magisterskie
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Dyskusja w grupie na temat źródeł i opracowań, referaty indywidualne i grupowe, samodzielna realizacja tematu dyplomowego. Student rozumie podstawowe pojęcia i terminy nauki historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem tytułowego zagadnienia. Student potrafi przeprowadzić analizę źródeł i opracowań. Student samodzielnie wyciąga wnioski i kształci zmysł syntezy.
Kryteria oceniania
Podstawą oceny jest aktywność oraz przygotowanie wypowiedzi ustnej (referatu) dotyczącego prowadzonych samodzielnych badań - pracy dyplomowej. Dopuszczalne są trzy nieobecności.
Literatura
Poszczególne źródła i opracowania podawane będą na bieżąco, w zależności od stopnia zaawansowania grupy (znajomość języka łacińskiego) i zainteresowań uczestników seminarium.
Uwagi
W cyklu 2024Z:
TEMATY PRAC LICENCJACKICH I MAGISTERSKICH dotyczyć mogą wielu zagadnień z historii średniowiecznej i wczesnonowożytnej (XVI w.), ze szczególnym uwzględnieniem kultury, polityki, społeczeństwa i religii czasów późnego średniowiecza na ziemiach polskich oraz zagadnień dotyczących nauk pomocniczych historii. Oprócz tego tematy dotyczyć mogą metodologii i historii historiografii XIX-XX w. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: