Polska i Litwa XV-XVII w. - państwo, społeczeństwo, kultura 2900-SD21MJAN
Seminarium poświęcone jest zagadnieniom społeczno-politycznym i kulturowym późnego średniowiecza i wczesnej nowożytności, w tym szczególnie problematyce formowania i funkcjonowania głównych instytucji państwa oraz elitom władzy (król, rada, sejm, kancelaria królewska), kulturze elitarnej i popularnej – intelektualnej, dworskiej, politycznej, religijności, ceremoniałowi i innym formom obrzędowym oraz życiu codziennemu w Polsce i Wielkim Księstwie Litewskim, z uwzględnieniem w obszarach wymienionych zagadnień analogii obcych, jak również interakcji z europejskimi centrami politycznymi i kulturowymi. W trakcie analizy źródeł, nie tylko pisanych, ale również należących do szeroko rozumianej kultury materialnej, wykorzystywane będą elementy metodologii i aparatu badawczego takich dyscyplin humanistycznych, jak m.in. literaturoznawstwo i historia sztuki. Celem analizy będzie możliwie wieloaspektowe zdefiniowanie istoty wytworów kultury duchowej i materialnej, zachowań indywidualnych i zbiorowych, zjawisk i procesów w ich współczesnym, europejskim kontekście.
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Zasadniczy wpływ na ocenę udziału w seminarium mieć będzie, poza samą obecnością, aktywne i konstruktywne uczestnictwo w dyskusji nad tekstami źródłowymi i literaturą, a także referatami uczestników oraz postępy w przygotowaniu pracy pisemnej.
Literatura
Literatura podawana będzie sukcesywnie, stosownie do omawianych zagadnień.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: