- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Podstawy historii gospodarczej 2900-MK3-PHG-OG
Studenci poznają zarówno zarys historii badań nad dziejami gospodarczymi, ich związki z pozostałymi dziedzinami działań człowieka, jak i główne nurty i postacie myśli ekonomicznej. Następnie uwagę skupimy na głównych typach gospodarek w rozwoju dziejowym (od archaicznych do współczesnych) i strukturze systemu gospodarczego. Kolejne zajęcia zostaną poświęcone głównym przełomom gospodarczym i zagadnieniu przestrzeni gospodarczej: jej rozrostowi i podziałom.
Następnie skupimy się na podstawowych zagadnieniach ekonomicznych (rynek, rozwój – wzrost – kryzys, rola państw w gospodarce, pieniądz, standardy i jakość życia, kulturowy wymiar życia gospodarczego). Ujęcie teoretyczne i problemowe będzie połączone z historyczną egzemplifikacją (od czasów archaicznych po XXI wiek), która często weryfikuje założenia teoretyczne.
Rodzaj przedmiotu
ogólnouniwersyteckie
Efekty kształcenia
Po ukończeniu zajęć ich uczestnicy zajęć będą:
– znać wybrane pojęcia ekonomiczne i zagadnienia ekonomii;
– znać wybrane zagadnienia historii gospodarczej;
– rozumieć związki między teorią ekonomii a zjawiskami gospodarczymi w różnych epokach.
- rozumieć związki między historią a innymi dyscyplinami nauk i znaczenie interdyscyplinarności dla rozwoju historiografii w przeszłości i obecnie oraz możliwości zastosowania osiągnięć innych nauk we własnej pracy badawczej;
- integrować wiedzę z różnych nauk historycznych i nauk ekonomicznych oraz stosować ją w typowych i nietypowych sytuacjach zawodowych
- stosować wiedzę z zakresu historii gospodarczej w rozwiązywaniu różnorodnych problemów i zadań zawodowych oraz potrafi wykorzystywać opinie specjalistów z tej dziedziny w przypadkach wykraczających poza jego kompetencje.
Kryteria oceniania
Metodą weryfikacji jest ocena ciągła aktywności studentów. Ocenie podlegają:
– przygotowanie i przemyślenie zadanej literatury przedmiotu;
– aktywność w dyskusji;
– kultura dyskutowania;
– sposób i jakość formułowania myśli, czyli: spostrzegawczość źródłowa, logika wywodu, precyzja sformułowań, oryginalność hipotez i tez oraz solidność argumentacji na ich rzecz, wszechstronność oglądu faktów jednostkowych oraz ujmowanie ich na tle długofalowych procesów.
Literatura
Jak w części B.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: