Narzędzia cyfrowe w warsztacie mediewisty 2900-MK2-NCWM
Zajęcia koncentrują się na zaprezentowaniu w praktyce różnych typów mediewistycznych materiałow źródłowych dostępnych w sieci, form ich udostępniania, możliwości i ograniczeń, jakie wiążą się z digitalizacją źródeł średniowiecznych i ich cyfrowymi edycjami, a także przybliżeniu różnych narzędzi cyfrowych ułatwiających pracę ze źródłami. Służą rozwijaniu umiejętności samodzielnego wyszukiwania, oceny i wykorzystywania zasobów sieciowych w praktyce badawczej studenta. Zarazem zajęcia stanowią wprowadzenie do wybranych zagadnień historii cyfrowej, rozumianej jako tworzenie i wykorzystywanie w mediewistyce nowych informatycznych narzędzi badawczych (np. wykorzystanie narzędzi do rozpoznawania tekstów, narzędzi lingwistycznych, narzędzii służących do wizualizacji danych i wyników badań).
Rodzaj przedmiotu
ogólnouniwersyteckie
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
1. Student zna podstawowe agregatory, cyfrowe kolekcje źródeł i biblioteki cyfrowe użyteczne w pracy historyka-mediewisty. Ma podstawową wiedzę na temat wybranych specjalistycznych narzędzi cyfrowych służących do digitalizacji i przetwarzania zdigitalizowanych materiałów źródłowych oraz wizualizacji danych. Rozumie, jakie korzyści i ograniczenia wiążą się z użytkowaniem zbiorów i narzędzi cyfrowych w praktyce badawczej mediewisty.
2. Student potrafi samodzielnie wyszukiwać, wykorzystywać w kwerendzie i krytycznie ocenić różnego typu kolekcje cyfrowe źródeł do dziejów średniowiecza.
3. Student ma świadomość znaczenia interdyscyplinarnego podejścia do materii źródłowej oraz znaczenia współpracy między historykami i specjalistami z zakresu IT w zakresie tworzenia nowych narzędzi badawczych oraz udostępniania zróżnicowanych materiałów źródłowych oraz wyników badań mediewistycznych. Rozumie konieczność ciągłego rozwijania własnych kompetencji cyfrowych w zakresie umozliwiającym korzystanie z nowych narzędzi.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: