- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Cierpliwość i odwaga. Ostatni król Rzeczypospolitej 2900-MK1-OKRZ-OG
Wykład poświęcony jest panowaniu ostatniego elekcyjnego króla Rzeczypospolitej Stanisława Augusta Poniatowskiego w latach 1764-1795. Było to panowanie burzliwe, pełne dramatycznych zwrotów politycznej akcji. Jego koniec w wyniku abdykacji oznaczał także koniec istnienia I Rzeczypospolitej. Jednocześnie czasy te były niezwykle wypełnione reformatorskimi dążeniami, w których król odgrywał kluczową rolę, głosząc „nowe świata polskiego tworzenie”. Wykład zawierać będzie próbę wyjaśnienia, na podstawie aktualnego stanu badań naukowych, kluczowych wydarzeń politycznych tego panowania. Ale także stosunków rodzinnych i osobistych Stanisława Augusta; jego relacji z Europą, w szczególności z opiniotwórczymi kręgami elit kultywujących Oświecenie w kontekście jego propagandy własnej polityki. Ważnym zagadnieniem tego wykładu będzie funkcja artystycznego, kulturalnego, naukowego i edukacyjnego mecenatu monarchy. Opowieść o losach Stanisława Augusta jako przede wszystkim polityka umieszczona będzie w kontekście wiedzy o stosunkach wyznaniowych, społecznych i gospodarczych Rzeczypospolitej u schyłku XVIII wieku.
Rodzaj przedmiotu
ogólnouniwersyteckie
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Słuchacz wykładu zapozna się dziejami panowania Stanisława Augusta. Rozumieć będzie zasadnicze mechanizmy polityczne, które miały wpływ na decyzje, postawę ostatniego króla Rzeczypospolitej. Zapozna się z głównymi przemianami w ustroju, strukturze politycznej i społecznej, ale także kulturze i obyczajowości Rzeczypospolitej tego okresu.
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia wykładu jest prawidłowe wypełnienie testu wyboru.
Literatura
Pamiętniki króla Stanisława Augusta. Antologia, wybór Dominique Triaire, przekład Wawrzyniec Brzozowski, red. Marek Dębowski, Warszawa 2013;
Korespondencja Stanisława Augusta z Katarzyną II i jej najbliższymi współpracownikami (1764-1796), przekład Krystyna Zaleska, wstęp, opracowanie i komentarze Zofia Zielińska, t. I-II, Warszawa 2022;
Emanuel Rostworowski, Ostatni król Rzeczypospolitej. Geneza i upadek Konstytucji 3 maja, Warszawa 1966;
Jerzy Michalski, Stanisław August Poniatowski, Warszawa 2009;
Jean Fabre, Stanisław August Poniatowski i Europa wieku świateł. Studium kosmopolityzmu, tłum. Jan Maria Kłoczowski, red. Piotr Skowroński, t. I-II, Warszawa 2022;
Adam Zamoyski, Ostatni król Polski, tłum. Ewa Horodyska, oprac. Aleksandra Zgorzelska, Warszawa 1992;
Richard Butterwick, Światło i płomień. Odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej (1733-1795), przekład Michał Ronikier, Kraków 2022.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: