Historia wojskowości XIX wieku 2900-MK1-HWXIX
Celem zajęć jest zapoznanie studentów z najważniejszymi zagadnieniami historii wojen w XIX w., dziejów poszczególnych kampanii, organizacji armii, nowych rozwiązań w dziedzinie techniki wojskowej, strategii i taktyki. W trakcie zajęć na przykładach wojen toczonych przez rewolucyjną Francję, kampanii napoleońskich, powstania listopadowego, czy wybranych wojen drugiej polowy stulecia, przede wszystkim wojny secesyjnej, omówione zostaną m. in. kwestie generalnych zasad kierujących strategią prowadzenia wojen, organizacji i taktyki poszczególnych rodzajów broni (np. artyleria, czy kawaleria), logistycznego przygotowania działań wojennych w owej epoce, realiów funkcjonowania sztabów, przebiegu bitew i kampanii itp. Będzie ton również okazja dla uczestników zajęć do zapoznania się z monografiami uznawanymi za klasykę historiografii wojskowej.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Zajęcia, poświęcone analizie wybranych zagadnień z zakresu strategii i taktyki oraz organizacji i funkcjonowania poszczególnych rodzajów broni i służb u schyłku XVIII i w XIX w., będą również okazją do zapoznania się z różnymi typami źródeł historycznych i dyskusji na temat ich specyfiki, przydatności dla historyka oraz tekstami należącymi do klasyki historiografii wojskowej. Po zakończeniu cyklu ćwiczeń student uzyskuje podstawową wiedzę na temat historii konfliktów zbrojnych w omawianym okresie. Potrafi wyjaśnić znaczenie pojęć: sztuka wojenna, strategia, sztuka operacyjna, taktyka, manewr, manewr z położenia środkowego, manewr na skrzydło, linie komunikacyjne, linie wewnętrzne, logistyka wojskowa, teatr działań wojennych. Potrafi wskazać związek między charakterem prowadzonych działań wojennych a możliwościami gospodarczymi państwa, stopniem rozwoju cywilizacyjnego walczących stron, czy cechami teatru działań wojennych. Dostrzega związek między działaniami wojennymi, a systemami społecznymi, ustrojami politycznymi, popularnymi w owej epoce konwencjami kultury, obyczajami, rytuałami społecznymi itp. Zna przebieg najważniejszych kampanii i bitew wspomnianego okresu i potrafi przeprowadzić ich analizę z punktu widzenia ówczesnych zasad sztuki wojennej. Potrafi wskazać ich specyfikę na tle innych konfliktów zbrojnych w dziejach.
Kryteria oceniania
Podstawowym kryterium oceny jest obecność na zajęciach, przygotowanie do nich, aktywny udział w dyskusji oraz zdolność do poprawnego prowadzenia analizy omawianego materiału źródłowego, uzasadniania wniosków w dyskusji i prawidłowego stosowania pojęć i terminów z zakresu historii wojskowości.
Literatura
Literatura będzie podawana przez prowadzącego.
Uwagi
W cyklu 2024Z:
Wiedza na temat historii wojskowości wcześniejszych epok jest mile widziana, nie jest jednak niezbędnym warunkiem uczestnictwa w zajęciach. Podobnie znajomość języków francuskiego, angielskiego i rosyjskiego. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: