Federalizm w świecie greckim 2900-MK1-FWSG-KL
W naszych oczach historia polityczna i ustrojowa Grecji to przede wszystkim dzieje polis. Należy przyznać, że nawet historycy specjalizujący się w dziejach antycznych nie doceniają albo nie rozumieją swoistego fenomenu, jakim były greckie państwa związkowe. Wydarzenia, instytucje czy teorie ustrojowe związane z tym fenomenem dziejowym są bardzo słabo znane. Proponowany wykład ma zmieniać ów stan powszechnej (nie)świadomości w odniesieniu do federacji greckich. Pierwsze spotkania będą poświęcone zagadnieniom wstępnym (grecka terminologia federalna, różne formy dążeń unifikacyjnych w świecie greckim), po nich przejdziemy do szczegółowego objaśnienia wybranych przykładów (m.in. Boecja, Tessalia, Achaja, Etolia).
Rodzaj przedmiotu
ogólnouniwersyteckie
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zaliczeniu przedmiotu student:
– analizuje w sposób krytyczny przekazy i świadectwa dotyczące funkcjonowania państw związkowych Antyku; poddaje krytycznemu osądowi niedostatki większej części nowoczesnego piśmiennictwa o starożytności w odniesieniu do greckich państw federalnych;
– rozpoznaje cechy świadczące o federalnym (nieunitarnym) charakterze antycznego organizmu państwowego;
– wyjaśnia podstawowe pojęcia związane z federalizmem greckim, a także najistotniejsze różnice między organizmami związkowymi starożytności i nowoczesności.
Kryteria oceniania
Wykład.
Podstawą zaliczenia wykładu jest obecność na przeważającej części zajęć oraz zaliczenie krótkiego testu dotyczącego prezentowanych na wykładzie zagadnień.
Praktyki zawodowe
Podstawą zaliczenie wykładu jest obecność na przeważającej części zajęć oraz zaliczenie krótkiego testu dotyczącego prezentowanych na wykładzie zagadnień.
Literatura
Beck H. and Funke P. (eds.), Federalism in Greek Antiquity, Cambridge 2015
Larsen J. A. O., Representative government in Greek and Roman History, Sathers Classical Lectures, Berkeley 1955.
Larsen J. A. O., Greek Federal States, Oxford 1968.
Mackil E., Creating a Common Polity: Religion, Economy, and Politics in the Making of the Greek Koinon, Berkeley 2013.
Rzepka J., Greek Federal Terminology, Gdansk 2017.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: