Dzieje Imperium Rosyjskiego w XVIII w. 2900-MK1-DIR-KL
Wykład dotyczyć będzie przede wszystkim politycznych dziejów Rosji w od początków panowania Piotra II (koniec XVII w.) do końca Katarzyny II. Obejmie kwestie związane z powstaniem imperium Piotra I ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji międzynarodowej, ale też projektu
modernizacyjnego. Następnie zostanie omówione krótkie osłabienie pozycji w tzw. epoce „dworskich burz”, wreszcie dalszy rozwój w czasach Katarzyny II. Przeanalizowana zostanie rola Rosji w podstawowych dla Europy wydarzeniach: wojnie północnej, wojnie o sukcesję polską,
wojnach rosyjsko-tureckich, wojnie siedmioletniej, rewolucji francuskiej. Szczególne miejsce jest zarezerwowane omówieniu kwestii polskiej w polityce rosyjskiej XVIII w. jako zasadniczej dla procesu budowy mocarstwa i „wyjścia ku Europie”. Z problemów wewnętrznych przedstawiona
zostanie m. in. modernizacja administracji państwowej, ewolucja relacji społecznych, wybrane zagadnienia społeczno-gospodarcze (kwestia kozacka, bunty ludowe, osadnictwo cudzoziemskie), sprawy tworzenia opinii o Rosji na Zachodzie (np. stosunki Katarzyny II z luminarzami
Oświecenia). Zostanie też omówiony stan badań nad epoką z uwzględnieniem zarówno prac starszych, ale wciąż wartościowych czy istotnych dla tworzenia się wielu mitów związanych z epoką, podobnie jak i najnowsze kierunki badań oraz publikacje.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu cyklu wykładów student:
- Zna podstawową faktografię z zakresu treści omawianych na wykładzie. Słuchacz powinien zdobyć wiedzę o sytuacji państwa rosyjskiego w XVIII w, zwłaszcza o jego sytuacji politycznej, społecznej, gospodarczej, momentach przełomowych.
- Zna terminologię wykorzystywaną do opisu wybranych aspektów dziejów Rosji od końca XVII do końca XVIII XX w.
- Przedstawia w ujęciu chronologiczno – problemowym rozwój form działania, zakres kompetencji i przeobrażenia najważniejszych rosyjskich instytucji ustrojowych, uwzględniając uwarunkowania społeczne, ekonomiczne i polityczne.
- Rozumie skutki wielkiego skoku politycznego i cywilizacyjnego Rosji w XVIII w., który wytworzył sytuację żywotną do dziś, zwłaszcza w odniesieniu do międzynarodowej pozycji Imperium.
- Przede wszystkim – zachęcił się do czytania o Rosji i państwach, których dzieje są z nią związane, i do zgłębiania ich tradycji politycznych.
Kryteria oceniania
Obecność na wykładzie stanowi warunek niezbędny. Można opuścić max. 2 wykłady. Ostatnie spotkanie kończy się krótkim sprawdzianem (ok. 30 min.) - pisemną odpowiedzią na pytanie otwarte z zakresu tematyki wykładu. W sytuacjach szczególnych (większa liczba nieobecności) możliwe jest ustne kolokwium na dyżurze na temat lektury uzgodnionej z prowadzącym a powiązanej z tematami opuszczonych zajęć.
Literatura
1. Acton Edward, Russia. Dziedzictwo caratu i władzy radzieckiej, Warszawa 2013
2. Bazylow Ludwik, Wieczorkiewicz Paweł, Historia Rosji i ZSRR, Warszawa 2003 (lub wcześniejsza praca Bazylowa, Historia Rosji)
3. Heller Michaił, Historia imperium rosyjskiego, KiW
4. Pipes Richard, Rosja carów, Warszawa 2007.
5. Riasanovsky Nicholas V. i Steinberg Mark D., Historia Rosji, Kraków 2009.
6. Serczyk W., Piotr I Wielki (dowolne wydanie)
7. Serczyk W. Katarzyna II (dowolne wydanie)
8. Serczyk W. , Kultura rosyjska w XVIII w.
9. Wójcik Z., Dzieje Rosji, PWN
Inne ciekawe pozycje będą podawane sukcesywnie.
Uwagi
W cyklu 2023Z:
Wykład skierowany przede wszystkim do studentów historii - wymaga pewnej podstawowej wiedzy faktograficznej z zakresu historii nowożytnej, choć jako OGUN otwarty jest dla studentów wszystkich kierunków studiów na UW. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: