Archiwistyka. Podstawy historii ustroju i instytucji XX - XXI w. 2900-L-SA-APHU
Warto pamiętać, ze systemy archiwalne nie istnieją w próżni, są produktami systemów politycznych, administracyjnych i prawnych funkcjonujących w danych państwach i społeczeństwach. Kiedy zastanawiamy się, dlaczego w różnych krajach archiwa funkcjonują odmiennie, to jest to w oczywisty sposób pochodna takiego a nie innego kierunku rozwoju w danych państwach ich systemów administracyjnych, politycznych, społecznych i politycznych.
Dlatego tematem tych zajęć będzie przedstawienie ewolucji ustrojów i instytucji państw europejskich i niektórych pozaeuropejskich w XX wieku, z których archiwami możemy realnie się spotkać.
Omówione zostaną podstawowe cechy charakterystyczne tych systemów oraz ich ewolucja w ciągu szeroko rozumianego XX wieku. Zostanie zwrócona uwaga na prawne uwarunkowania ewolucji tych systemów, a także na podstawowe zasady nimi kierujące, najczęściej wyrażane w konstytucjach lub innego rodzaju aktach zasadniczych.
Omówiony także zostanie rozwój instytucji poszczególnych państw, ze wskazaniem na dominujące kierunki ewolucji tychże instytucji.
W cyklu 2023Z:
Dlatego tematem tych zajęć będzie przedstawienie ewolucji ustrojów i instytucji państw europejskich i niektórych pozaeuropejskich w XX wieku, z których archiwami możemy realnie się spotkać. Omówione zostaną podstawowe cechy charakterystyczne tych systemów oraz ich ewolucja w ciągu szeroko rozumianego XX wieku. Zostanie zwrócona uwaga na prawne uwarunkowania ewolucji tych systemów, a także na podstawowe zasady nimi kierujące, najczęściej wyrażane w konstytucjach lub innego rodzaju aktach zasadniczych. Omówiony także zostanie rozwój instytucji poszczególnych państw, ze wskazaniem na dominujące kierunki ewolucji tychże instytucji. Powinni rozumieć najbardziej podstawowe mechanizmy kierujące ewolucją tych systemów i instytucji. Powinni mieć świadomość dlaczego w różnych krajach te systemy i instytucje rozwijały się odmiennie. Powinni także rozumieć jaki jest wpływ ewolucji i kształtu tych instytucji i ustrojów na kształt i charakter prawa i instytucji odnoszących się do archiwistyki. |
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024Z: | W cyklu 2023Z: |
Efekty kształcenia
Po zakończeniu tego kursu studenci powinni mieć podstawową wiedze na temat charakteru ustrojów i instytucji najważniejszych państw Europy i świata.
Powinni rozumieć najbardziej podstawowe mechanizmy kierujące ewolucją tych systemów i instytucji.
Powinni mieć świadomość dlaczego w różnych krajach te systemy i instytucje rozwijały się odmiennie.
Powinni także rozumieć jaki jest wpływ ewolucji i kształtu tych instytucji i ustrojów na kształt i charakter prawa i instytucji odnoszących się do archiwistyki.
Kryteria oceniania
Przedmiot kończy się zaliczeniem pisemnym przeprowadzanym na ostatnich zajęciach. Zaliczenie ma formę testu jednokrotnego wyboru, którego próg zaliczenia wynosi 60%. W przypadku niezaliczenia, poprawa będzie miała charakter kolokwium.
Literatura
L. Dubiel [et al.], Nauka o państwie i polityce, Warszawa 2022
P. Sarnecki, Ustroje państw współczesnych, wiele wydań
Arystoteles, Polityka
Platon, Państwo oraz Prawa
T. Hobbes, Lewiatan
N. Machiavelli, Książe oraz Rozważania nad pierwszym dziesięcioksięgiem Tytusa Liwiusza
Locke, Dwa traktaty o rządzie
Monteskiusz, O duchu praw
J. Baszkiewicz, Myśl polityczna wieków średnich, Poznań 1998 (i inne wydania)
M. Król, Krótka historia myśli politycznej, Warszawa 2019
L. Strauss, L. Cropsey, Historia filozofii politycznej, Warszawa 2010
W cyklu 2023Z:
Warto pamiętać, ze systemy archiwalne nie istnieją w próżni, są produktami systemów politycznych, administracyjnych i prawnych funkcjonujących w danych państwach i społeczeństwach. Kiedy zastanawiamy się, dlaczego w różnych krajach archiwa funkcjonują odmiennie, to jest to w oczywisty sposób pochodna takiego a nie innego kierunku rozwoju w danych państwach ich systemów administracyjnych, politycznych, społecznych i politycznych. Dlatego tematem tych zajęć będzie przedstawienie ewolucji ustrojów i instytucji państw europejskich i niektórych pozaeuropejskich w XX wieku, z których archiwami możemy realnie się spotkać. Omówione zostaną podstawowe cechy charakterystyczne tych systemów oraz ich ewolucja w ciągu szeroko rozumianego XX wieku. Zostanie zwrócona uwaga na prawne uwarunkowania ewolucji tych systemów, a także na podstawowe zasady nimi kierujące, najczęściej wyrażane w konstytucjach lub innego rodzaju aktach zasadniczych. Omówiony także zostanie rozwój instytucji poszczególnych państw, ze wskazaniem na dominujące kierunki ewolucji tychże instytucji. Powinni rozumieć najbardziej podstawowe mechanizmy kierujące ewolucją tych systemów i instytucji. Powinni mieć świadomość dlaczego w różnych krajach te systemy i instytucje rozwijały się odmiennie. Powinni także rozumieć jaki jest wpływ ewolucji i kształtu tych instytucji i ustrojów na kształt i charakter prawa i instytucji odnoszących się do archiwistyki. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: